Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Wed 22 Aug 2012 - 2:09
Message reputation : 100% (2 votes)
Gjysma e kombit eshte emigrant por ende nuk ka nje ministri te emigracionit qe me pengon , kjo pse nuk ka ende ,pasi mendoj se emigrantet mundet te ndihmojn shum kombin shqiptar nese jemi te organizuar me shum ne menyre strukturale.!

Mendimi juaj?


★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★Ne jete mos i beso askujt .. sepse dhe trendafili i bardhe .. hijen e ka te zeze★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★

Une nuk jam nje stop gjate rruges. Une jam destinacioni.
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Wed 22 Aug 2012 - 2:11
Emigrantet nuk jane as pasuri as dobesi per kombin. Jane njerez te thjeshte te cilet kane lene vatanin per nje jete me te mire ,, por qe eshte zhgenjyese dhe e pranueshme njekohesisht.
Jane ne njefare menyre pasuri ekonomike e kombit deri kur kane mundesi investimi ne te ,, ne te kundert jane me te huaj se ne dhe te huaj ne token ametare.


★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★Ne jete mos i beso askujt .. sepse dhe trendafili i bardhe .. hijen e ka te zeze★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★

Une nuk jam nje stop gjate rruges. Une jam destinacioni.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Wed 22 Aug 2012 - 2:57
Vetem pasuri ekonomike mund te jemi perderisa investojme atje,edhe pse mungon nje organizim i mirfillte,vlera e emigrantit do te rritej e me shume ashtu...

Edhe pse na quajne njerez pa atdhe e na shikojne sikur tu kemi hypur ne qafe...Shqiptare dem baba dem,me shqiptare se ata qe qe jetojne atje madje stern


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Wed 22 Aug 2012 - 3:03
e vertet ana shpesh jem me shqipetar ne qe jemi emigrant se sa ata qe jetojn atije......
Jemi nje pasuri atehere kur ne investojm atije dhe kur kethemi atije ne do qoft per pushime ne do qoft pergjithmone Very Happy


★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★Ne jete mos i beso askujt .. sepse dhe trendafili i bardhe .. hijen e ka te zeze★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★

Une nuk jam nje stop gjate rruges. Une jam destinacioni.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 14:06
Kacurrelsja shkruajti:Gjysma e kombit eshte emigrant por ende nuk ka nje ministri te emigracionit qe me pengon , kjo pse nuk ka ende ,pasi mendoj se emigrantet mundet te ndihmojn shum kombin shqiptar nese jemi te organizuar me shum ne menyre strukturale.!

Mendimi juaj?

Cfare "gjysma"!!!

5 milione jane ne trojet Amtare, 30 milione kane mare arratine!!!

"Gjysma" quhet kjo!!!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Arvi
Arvi
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 2626
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 15:31
Luan_Valikardi shkruajti:
Kacurrelsja shkruajti:Gjysma e kombit eshte emigrant por ende nuk ka nje ministri te emigracionit qe me pengon , kjo pse nuk ka ende ,pasi mendoj se emigrantet mundet te ndihmojn shum kombin shqiptar nese jemi te organizuar me shum ne menyre strukturale.!

Mendimi juaj?

Cfare "gjysma"!!!

5 milione jane ne trojet Amtare, 30 milione kane mare arratine!!!

"Gjysma" quhet kjo!!!

Ore po dolem sa Kinezet ore...hahaha po sa paskemi qen more...
e le pastaj gjysma qe figuron e zhdukur, qe kerkohen nga Aida SHtino.. hahah i bie qe jemi fiks sa popullsia Kineze.. grrrr grrrr
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 15:32
...kinezet jane 1 miliarde e gjysem me 2 miliarde, mos e kerko!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Arvi
Arvi
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 2626
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 15:34
Luan_Valikardi shkruajti:...kinezet jane 1 miliarde e gjysem me 2 miliarde, mos e kerko!
po edhe ne si popullsi te na mbledhesh ne cdo vend qe jane shperndare aq behemi hahah
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 15:37
Jemi pasuri 80 % qe jan atje ...jetojn nga Emigrantet ...
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 15:54
Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 23 Aug 2012 - 17:47
Normal qe pasuri akoma se keni kuptuar


Nuk kam kohe te urrej ata qe me urrejne ,sepse jam shume i zene duke dashur ata qe me duan :)))
 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 5l3r52
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Fri 24 Aug 2012 - 13:43
Arian shkruajti:Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?

Dy fakte:

-Shteti humbet fuqine punetore...
-Kombi humbet origjinen e paster...

Nga halli te gjithe e dime se do fitosh me teper ne mergim, por mos te harrojme se Atdheu humbet me shume...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Fri 24 Aug 2012 - 14:30
-Shteti ka sa te duash fuqi puntore...

-Per kete te dyten pajtohem relativishte.

Luan, dicka qe nuk eshte e bardhe nuk duhet t'i themi doemos e zeze! Kete mendim kisha, nese nuk mund t'i quajme pasuri e plote, s'do te thote se jane dobesi.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Fri 24 Aug 2012 - 14:47
Arian shkruajti:-Shteti ka sa te duash fuqi puntore...

-Per kete te dyten pajtohem relativishte.

Luan, dicka qe nuk eshte e bardhe nuk duhet t'i themi doemos e zeze! Kete mendim kisha, nese nuk mund t'i quajme pasuri e plote, s'do te thote se jane dobesi.

Duke menduar se ne Shqiperi ka 50% papunesi, nuk eshte teperice e fuqise punetore por mungesa e llogjikes Udheheqese!!!
Gjermania mbahet vetem e vetem nga emigrantet, nese mendojme me perpiktesisht...
Shqiperise duhet t'i vijne emigrante te huaj qe te mbahet?!
Ketu eshte edhe dobesia qe krijon mungesa jon...
Une jam vete emigrant, e kuptoj qe veshtiresite te shtyjne ne kete rrugedalje, keto veshtiresi nuk mund te shtyhen perjete, kete duhet ta kuptoje Udheheqja jone!

Shqiptaret mblidhen per PIRAMIDA e nuk mblidhen per ATDHE!!!
Sa mire qe e kishte cdokush pasurine qe beri me djerse e me nder ne mergim, pse nuk u hapen fabrika, po o burra ne piramida!!!
Pasuria behet dhe prishet, por Atdheu nuk behet dhe prishet...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Fri 24 Aug 2012 - 18:28
Juventini shkruajti:Normal qe pasuri akoma se keni kuptuar
E thua ngaqe je vet emigrant eeeeeeee  Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 721253


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Fri 24 Aug 2012 - 19:09
Valbona shkruajti:
Juventini shkruajti:Normal qe pasuri akoma se keni kuptuar
E thua ngaqe je vet emigrant eeeeeeee  Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 721253
jo moj jo po ashtu eshte


Nuk kam kohe te urrej ata qe me urrejne ,sepse jam shume i zene duke dashur ata qe me duan :)))
 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 5l3r52
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Fri 24 Aug 2012 - 20:52
Se di edhe aq mire po shpresoj te jete keshtu


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 7:22
ekonomi ekonomi,ca dobsie...vetem per pushime kur vim sa ekonomi i bi...pastaj lene investimetet qe behen...me u kthy ne shqipri gjith emigrantet,shikoni si do bi ekonomia...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Image
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 14:56
Silvana shkruajti:ekonomi ekonomi,ca dobsie...vetem per pushime kur vim sa ekonomi i bi...pastaj lene investimetet qe behen...me u kthy ne shqipri gjith emigrantet,shikoni si do bi ekonomia...

Ekonomi e prapambetur!!!
Pse Gjermania nuk mbahet nga ndonje emigracion?!
Po thuaj qe s'ka trru Saliu ta perparoje vendin, ate thuaj...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:02
e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Image
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:07
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...
like


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:14
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?

Dy fakte:

-Shteti humbet fuqine punetore...
-Kombi humbet origjinen e paster...

Nga halli te gjithe e dime se do fitosh me teper ne mergim, por mos te harrojme se Atdheu humbet me shume...

Jo domosdoshmerisht duhet te jetosh ne Shqiperi qe te kontribosh ne ate vend. Ndoshta ti njehere ne vit kontribon por ka plot nga ato njerez qe dergojne gjysmen e rroges ne Shqiperi ç'do muaj. Ka plot 'te jashtem' qe ne Shqiperi derdhin kursimet e tyre. Pothuajse c'do familje shqiptare e ka nje te aferm jashte shtetit i cili kontribon rregullisht ne nje menyre apo tjeter.

Politikisht, mua me duket se emigrantet kane bere shume ne kete drejtim ne 20 vitet e fundit (pavaresisht motiveve qe mund te jene edhe te ngushta psh ne te mire te familjes tyre andej, sic permenda me lart), por ne fund te fundit ne kane ndikuar ne ate qe te gjitha politikat kane si qellim ose pretendojne te kene si qellim, pra mireqenien e popullit!

Te mos permendim ate 'njehere ne vit' eshte kontribut i njohur si turizem. Turizem, te cilin Shqiperia e ka fale shqiptareve te jashtem qe pavaresisht se mund te gjejne vende te tjera me te mira e me te lira vendosin te shkojne ne Shqiperi (me nje lloj kokefortesie te panevojshme patriotike ndonjehere, e pranoj!). Njekohesisht, e thellojne edhe me tej kete ndihme duke udhetuar me miq apo kolege te huaj te cilet, sipas fjaleve te shqiptarit jashtem, vendosin te eksplorojne natyren e Shqiperise. Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:14
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...

Ndaj ju kane mbytur gomaret andej nga ju, se ju mban emigracioni?...

Nuk ja ke idene duket, ti flet me xhep dhe jo me zemer!...

Nuk eshte parim shembullor "emigracioni" zonjushe...

Po ju ka marre mendja ere duket...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:15
Maksi shkruajti:
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...
like

Fol Shqip MAKSO se ma shpife!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:17
Luan_Valikardi shkruajti:
Maksi shkruajti:
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...
like

Fol Shqip MAKSO se ma shpife!
luan djali mendimin tim dhashe dhe un jam dakort me silvanen dhe sjam me ty diskutim i lire apo jo ?


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:18
Luan nese ekziston nje qellim i perbashket, ndonese shperndare ne kater anet e botes, arrihen synimet. Pervec shkaqeve te tjera (si organizimi) ne na mungon edhe deshira e bashkepunimit.


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:24
Ariana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?

Dy fakte:

-Shteti humbet fuqine punetore...
-Kombi humbet origjinen e paster...

Nga halli te gjithe e dime se do fitosh me teper ne mergim, por mos te harrojme se Atdheu humbet me shume...

Jo domosdoshmerisht duhet te jetosh ne Shqiperi qe te kontribosh ne ate vend. Ndoshta ti njehere ne vit kontribon por ka plot nga ato njerez qe dergojne gjysmen e rroges ne Shqiperi ç'do muaj. Ka plot 'te jashtem' qe ne Shqiperi derdhin kursimet e tyre. Pothuajse c'do familje shqiptare e ka nje te aferm jashte shtetit i cili kontribon rregullisht ne nje menyre apo tjeter.

Politikisht, mua me duket se emigrantet kane bere shume ne kete drejtim ne 20 vitet e fundit (pavaresisht motiveve qe mund te jene edhe te ngushta psh ne te mire te familjes tyre andej, sic permenda me lart), por ne fund te fundit ne kane ndikuar ne ate qe te gjitha politikat kane si qellim ose pretendojne te kene si qellim, pra mireqenien e popullit!

Te mos permendim ate 'njehere ne vit' eshte kontribut i njohur si turizem. Turizem, te cilin Shqiperia e ka fale shqiptareve te jashtem qe pavaresisht se mund te gjejne vende te tjera me te mira e me te lira vendosin te shkojne ne Shqiperi (me nje lloj kokefortesie te panevojshme patriotike ndonjehere, e pranoj!). Njekohesisht, e thellojne edhe me tej kete ndihme duke udhetuar me miq apo kolege te huaj te cilet, sipas fjaleve te shqiptarit jashtem, vendosin te eksplorojne natyren e Shqiperise.


Ana, nuk mohoj qe ka dukje pozitive, por perfundimi eshte negativ!
Ne keto 20 vite, ne Shqiperi nuk ka ende uje e drita, si te flasim per kete?!
Jetohet me emigracion, apo jetohet me te rregulluar vendin tone?!
As lufta nuk na i ka ule popullsine aq sa na i ka ule emigracioni!!!

Leket qe vijne nga jashte edhe ikin jashte, kurse leket qe vijne nga brenda mbeten brenda.
Kete studiojeni pak me gjere per te kuptuar edhe pergjigjjen e temes... Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:25
Luan_Valikardi shkruajti:
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...

Ndaj ju kane mbytur gomaret andej nga ju, se ju mban emigracioni?...

Nuk ja ke idene duket, ti flet me xhep dhe jo me zemer!...

Nuk eshte parim shembullor "emigracioni" zonjushe...

Po ju ka marre mendja ere duket...
e di si esht puna luan i dashur...te qahesh ne jet s'fiton asgje...dhe ti po ben ket gje qysh kur te kam njohur...me xhep apo me zemer,s'pres gje nga te tjeret por nga vetja...
Te kthehn emigrantet sot te gjith ne shqipri,e shikojm bashk perfundimin e kesaj historie...keshtuqe mos ja fut kot,mendo 2 her para se te postosh...
ps:na marrsh te ligat,se te pakten ne hecim me vepra dhe jo me fjal si puna jote...klb tani,dhe hap syt se po te ndimo sala apo edi...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Image
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:27
Jashte teme edituar nga stafi!!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:29
Luan_Valikardi shkruajti:
Ariana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?

Dy fakte:

-Shteti humbet fuqine punetore...
-Kombi humbet origjinen e paster...

Nga halli te gjithe e dime se do fitosh me teper ne mergim, por mos te harrojme se Atdheu humbet me shume...

Jo domosdoshmerisht duhet te jetosh ne Shqiperi qe te kontribosh ne ate vend. Ndoshta ti njehere ne vit kontribon por ka plot nga ato njerez qe dergojne gjysmen e rroges ne Shqiperi ç'do muaj. Ka plot 'te jashtem' qe ne Shqiperi derdhin kursimet e tyre. Pothuajse c'do familje shqiptare e ka nje te aferm jashte shtetit i cili kontribon rregullisht ne nje menyre apo tjeter.

Politikisht, mua me duket se emigrantet kane bere shume ne kete drejtim ne 20 vitet e fundit (pavaresisht motiveve qe mund te jene edhe te ngushta psh ne te mire te familjes tyre andej, sic permenda me lart), por ne fund te fundit ne kane ndikuar ne ate qe te gjitha politikat kane si qellim ose pretendojne te kene si qellim, pra mireqenien e popullit!

Te mos permendim ate 'njehere ne vit' eshte kontribut i njohur si turizem. Turizem, te cilin Shqiperia e ka fale shqiptareve te jashtem qe pavaresisht se mund te gjejne vende te tjera me te mira e me te lira vendosin te shkojne ne Shqiperi (me nje lloj kokefortesie te panevojshme patriotike ndonjehere, e pranoj!). Njekohesisht, e thellojne edhe me tej kete ndihme duke udhetuar me miq apo kolege te huaj te cilet, sipas fjaleve te shqiptarit jashtem, vendosin te eksplorojne natyren e Shqiperise.


Ana, nuk mohoj qe ka dukje pozitive, por perfundimi eshte negativ!
Ne keto 20 vite, ne Shqiperi nuk ka ende uje e drita, si te flasim per kete?!
Jetohet me emigracion, apo jetohet me te rregulluar vendin tone?!
As lufta nuk na i ka ule popullsine aq sa na i ka ule emigracioni!!!

Leket qe vijne nga jashte edhe ikin jashte, kurse leket qe vijne nga brenda mbeten brenda.
Kete studiojeni pak me gjere per te kuptuar edhe pergjigjjen e temes...

ooo...kur kshu leket qe vin nga jasht ikin nga jasht...nje investim qe behet ne shqipri,ku dreqin do i coj leket jasht..


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Image
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:30
Luan_Valikardi shkruajti:
Ariana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?

Dy fakte:

-Shteti humbet fuqine punetore...
-Kombi humbet origjinen e paster...

Nga halli te gjithe e dime se do fitosh me teper ne mergim, por mos te harrojme se Atdheu humbet me shume...

Jo domosdoshmerisht duhet te jetosh ne Shqiperi qe te kontribosh ne ate vend. Ndoshta ti njehere ne vit kontribon por ka plot nga ato njerez qe dergojne gjysmen e rroges ne Shqiperi ç'do muaj. Ka plot 'te jashtem' qe ne Shqiperi derdhin kursimet e tyre. Pothuajse c'do familje shqiptare e ka nje te aferm jashte shtetit i cili kontribon rregullisht ne nje menyre apo tjeter.

Politikisht, mua me duket se emigrantet kane bere shume ne kete drejtim ne 20 vitet e fundit (pavaresisht motiveve qe mund te jene edhe te ngushta psh ne te mire te familjes tyre andej, sic permenda me lart), por ne fund te fundit ne kane ndikuar ne ate qe te gjitha politikat kane si qellim ose pretendojne te kene si qellim, pra mireqenien e popullit!

Te mos permendim ate 'njehere ne vit' eshte kontribut i njohur si turizem. Turizem, te cilin Shqiperia e ka fale shqiptareve te jashtem qe pavaresisht se mund te gjejne vende te tjera me te mira e me te lira vendosin te shkojne ne Shqiperi (me nje lloj kokefortesie te panevojshme patriotike ndonjehere, e pranoj!). Njekohesisht, e thellojne edhe me tej kete ndihme duke udhetuar me miq apo kolege te huaj te cilet, sipas fjaleve te shqiptarit jashtem, vendosin te eksplorojne natyren e Shqiperise.


Ana, nuk mohoj qe ka dukje pozitive, por perfundimi eshte negativ!
Ne keto 20 vite, ne Shqiperi nuk ka ende uje e drita, si te flasim per kete?!
Jetohet me emigracion, apo jetohet me te rregulluar vendin tone?!
As lufta nuk na i ka ule popullsine aq sa na i ka ule emigracioni!!!

Leket qe vijne nga jashte edhe ikin jashte, kurse leket qe vijne nga brenda mbeten brenda.
Kete studiojeni pak me gjere per te kuptuar edhe pergjigjjen e temes...


Po per keto shpenzimet e ndihmen ekonomike tonen ne e ofrojme atje ore luan,ndersa ujin e dritat prandaj thash me siper se nese kishim nje organizim me te mire ne shqiperi nga ana politike etj do ishin rregulluar e keto tani..S'kane faj emigrantet,por me ke te rregullohet situata apo me hajnat qe shikojne te mbushtin xhepat e vete !


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:32
Jashte teme edituar nga stafi!!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:33
Jashte teme edituar nga stafi!!


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Image
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:34
Hej mos u kapni tani personalisht,bahhh smund te komunikoni njehere pa acarime e debate koti,thjeshte diskutim bejme..per kete eshte forumi


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:35
mos u zini moreeeeeeeeeeee uaaaaaaaaaaa keto ca beni se late nam


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                  Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:36
o ariana...un po diskutoja si njeri ai me ven ne pah vlerat...te lutem,personalisht si bera gje,po desh me u grric ka gjet personi dhe mometin e duhur...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? Image
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:40
per mendimin tim emigrantet jane nje pasuri per vendin tone sjellin kulture te huaj 0dhe ndihme e madhe financiare per familjaret e tyre qe kane ketu
sinqerisht me gjithe shpirt i uroj nje jete te mbare dhe me pak vuajtje atje ne dhe te huaj


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                  Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:47
Silvana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Silvana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...

Ndaj ju kane mbytur gomaret andej nga ju, se ju mban emigracioni?...

Nuk ja ke idene duket, ti flet me xhep dhe jo me zemer!...

Nuk eshte parim shembullor "emigracioni" zonjushe...

Po ju ka marre mendja ere duket...
e di si esht puna luan i dashur...te qahesh ne jet s'fiton asgje...dhe ti po ben ket gje qysh kur te kam njohur...me xhep apo me zemer,s'pres gje nga te tjeret por nga vetja...
Te kthehn emigrantet sot te gjith ne shqipri,e shikojm bashk perfundimin e kesaj historie...keshtuqe mos ja fut kot,mendo 2 her para se te postosh...
ps:na marrsh te ligat,se te pakten ne hecim me vepra dhe jo me fjal si puna jote...klb tani,dhe hap syt se po te ndimo sala apo edi...


Ju shoh, ju shoh... njerez fallco!!!
Mos hy me ne bisede me mua se te ka humb vlera...
cke ti kshu...te dhimbsem vall...hec ore cun se ska ngel te permendesh vlerat e mija ty...mos u grric aty ku spo te ngacmoj...nese je burr bisedo si burr dhe mos kalo direkt ne ofendime...apo ashu dini te diskutoni ju...me fal se dija...

Po ti a mendon dy here para se te postosh?!

Nese po, mire eshte te jetosh ne vend te huaj apo ne vendin tend?
Te jetosh ne vend te huaj do te thote qe ka mare fund vendi tend, te jetosh ne vendin tend cdo te thote?

Po me sa duket, ti nuk mendon fare perpara se te postosh, zonjushe...

Ndihma e emigracionit, eshte si ajo doza per te droguarin qe kurre nuk permiresohet...
Te droguar ta quajme Shqiperine sipas teje dhe Sales?...

Po nuk u permiresua vendi nga brenda, nje jete ne emigracion ka per te mbetur shqiptari!...
Eshte tallje te themi se Shqiperia do shpetoje nga emigracioni, emigracioni thjeshte e mban ne piken e fundit...

Dhe nese nuk kuptuat, mirembetshi...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 6ds9w0
Fata
Fata
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 2151
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne boten time.
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/02/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 15:52
Message reputation : 100% (1 vote)
Gjate luftes ne Kosove e edhe para luftes emigrantet jane ata qe kan mbajt shtetin ne Kosove.Nga 3perqindshi qe kan pague shumica e atyre qe punonin ne shtetet perendimore me ato te holla jan pague shkollat private ate kohe e shume gjera t'jera.Mirepo nga ai vend qe emigrojn shume ,dua t.th. qe marrin ashtu boten ne sy ,,lufte per ekzistenc,,nuk do ta queja pasuri ,por dobesi per ate komb.
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 16:03
tere bota ka emigruar italianet greket gjermanet irlandezet kinezet e shume te tjere por nuk eshte ky problemi per emigranet problemi eshte kur keto duan te kthehen perfundimisht kendej cfare politike fiskale i ofron shteti yne? asgje si ofron, prandaj dhe ato te shkretet kane frike te vijne dhe te investojne ketu
pra kemi dy gjera
humbje te trurit (rinia, krahu i punes, dhe te arsimuarit)
dhe kemi nje te mire ndihma ekonomike qe na kane dhene dhe qe na japin diferenca? se di bejni vete


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                  Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Sponsored content

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi