Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Wed 22 Aug 2012 - 2:09
Message reputation : 100% (2 votes)
First topic message reminder :

Gjysma e kombit eshte emigrant por ende nuk ka nje ministri te emigracionit qe me pengon , kjo pse nuk ka ende ,pasi mendoj se emigrantet mundet te ndihmojn shum kombin shqiptar nese jemi te organizuar me shum ne menyre strukturale.!

Mendimi juaj?


★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★Ne jete mos i beso askujt .. sepse dhe trendafili i bardhe .. hijen e ka te zeze★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★

Une nuk jam nje stop gjate rruges. Une jam destinacioni.

Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 16:11
Durrsaku shkruajti:tere bota ka emigruar italianet greket gjermanet irlandezet kinezet e shume te tjere por nuk eshte ky problemi per emigranet problemi eshte kur keto duan te kthehen perfundimisht kendej cfare politike fiskale i ofron shteti yne? asgje si ofron, prandaj dhe ato te shkretet kane frike te vijne dhe te investojne ketu
pra kemi dy gjera
humbje te trurit (rinia, krahu i punes, dhe te arsimuarit)
dhe kemi nje te mire ndihma ekonomike qe na kane dhene dhe qe na japin diferenca? se di bejni vete

I vure piken.
Dhe biseda e bere si me siper shpjegon qe nga keto dy gjera nuk vlen me shume e mira qe i behet vendit se sa e keqja qe i ndodh...
Duhet mos patur e keqja per t'u dukur e mira, perndryshe vaj vajit...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Sun 26 Aug 2012 - 16:43
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:tere bota ka emigruar italianet greket gjermanet irlandezet kinezet e shume te tjere por nuk eshte ky problemi per emigranet problemi eshte kur keto duan te kthehen perfundimisht kendej cfare politike fiskale i ofron shteti yne? asgje si ofron, prandaj dhe ato te shkretet kane frike te vijne dhe te investojne ketu
pra kemi dy gjera
humbje te trurit (rinia, krahu i punes, dhe te arsimuarit)
dhe kemi nje te mire ndihma ekonomike qe na kane dhene dhe qe na japin diferenca? se di bejni vete

I vure piken.
Dhe biseda e bere si me siper shpjegon qe nga keto dy gjera nuk vlen me shume e mira qe i behet vendit se sa e keqja qe i ndodh...
Duhet mos patur e keqja per t'u dukur e mira, perndryshe vaj vajit...
degjo LUAN e di qe e do shume vendin tend po aq besoj se e dua dhe une por sinqerisht e kam ne jemi popull punetor por nuk dijme te drejtojme e kemi vertetuar me vite dhe shekuj kete gje deri sa dhe bota na solli princ vidin per te na drejtuar besoj se e njeh historine e vendit shume mire me dhimbset vendi im por kam konditat e mira oper momemntin prandaj po jetoj ketu nqs sdo te isha ne keto kondita do preferoja tu largoja per nje jete me te mire timen dhe familjes time pra dhe emigrantet nuk eshte se nuk e duan vendin e tyre por me shume duan jeten e tyre dhe kane shume te drejte perderisa ketu nuk te garantohet jeta qetesia apo ushqimi atehere cduhet te bejne? si thua ti?


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 12:52
Luan_Valikardi shkruajti:
Silvana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Silvana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Silvana shkruajti:e di si i thon anej nga ne...ske cti besh gomarit dhe i bjer samarit...te njejten gje po ben edhe ti...per cdo gje fajet saliu...
dhe po mos te ishin emigrantet shqipria do ishte akoma me e prapambetur,ashu sic e qu ti...

Ndaj ju kane mbytur gomaret andej nga ju, se ju mban emigracioni?...

Nuk ja ke idene duket, ti flet me xhep dhe jo me zemer!...

Nuk eshte parim shembullor "emigracioni" zonjushe...

Po ju ka marre mendja ere duket...
e di si esht puna luan i dashur...te qahesh ne jet s'fiton asgje...dhe ti po ben ket gje qysh kur te kam njohur...me xhep apo me zemer,s'pres gje nga te tjeret por nga vetja...
Te kthehn emigrantet sot te gjith ne shqipri,e shikojm bashk perfundimin e kesaj historie...keshtuqe mos ja fut kot,mendo 2 her para se te postosh...
ps:na marrsh te ligat,se te pakten ne hecim me vepra dhe jo me fjal si puna jote...klb tani,dhe hap syt se po te ndimo sala apo edi...


Ju shoh, ju shoh... njerez fallco!!!
Mos hy me ne bisede me mua se te ka humb vlera...
cke ti kshu...te dhimbsem vall...hec ore cun se ska ngel te permendesh vlerat e mija ty...mos u grric aty ku spo te ngacmoj...nese je burr bisedo si burr dhe mos kalo direkt ne ofendime...apo ashu dini te diskutoni ju...me fal se dija...

Po ti a mendon dy here para se te postosh?!

Nese po, mire eshte te jetosh ne vend te huaj apo ne vendin tend?
Te jetosh ne vend te huaj do te thote qe ka mare fund vendi tend, te jetosh ne vendin tend cdo te thote?

Po me sa duket, ti nuk mendon fare perpara se te postosh, zonjushe...

Ndihma e emigracionit, eshte si ajo doza per te droguarin qe kurre nuk permiresohet...
Te droguar ta quajme Shqiperine sipas teje dhe Sales?...

Po nuk u permiresua vendi nga brenda, nje jete ne emigracion ka per te mbetur shqiptari!...
Eshte tallje te themi se Shqiperia do shpetoje nga emigracioni, emigracioni thjeshte e mban ne piken e fundit...

Dhe nese nuk kuptuat, mirembetshi...

Silvana, te te sqaroj shprehjen time qe te merziti "Mos hy me ne bisede me mua se te ka humb vlera..."
Nuk thashe qe ti je pa vlere, por duke hyre ne bisede me mua qe te duken pa vlere cka them, sic me the qe te mendohem dy here para se te postoj, i bie qe te te humbasi vlera nese flet me mua qe s'mendoj dy here para se te postoj!

Nuk dua ta kesh kete merzitje...
Dhe meqenese me kuptove, tani besoj e di qe mendohem dy here para se te postoj.


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 12:58
Silvana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Ariana shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:Pse dobesi, se kuptoj? Mundet dikush t'me sjelle nje fakt te vetem bindes?

Dy fakte:

-Shteti humbet fuqine punetore...
-Kombi humbet origjinen e paster...

Nga halli te gjithe e dime se do fitosh me teper ne mergim, por mos te harrojme se Atdheu humbet me shume...

Jo domosdoshmerisht duhet te jetosh ne Shqiperi qe te kontribosh ne ate vend. Ndoshta ti njehere ne vit kontribon por ka plot nga ato njerez qe dergojne gjysmen e rroges ne Shqiperi ç'do muaj. Ka plot 'te jashtem' qe ne Shqiperi derdhin kursimet e tyre. Pothuajse c'do familje shqiptare e ka nje te aferm jashte shtetit i cili kontribon rregullisht ne nje menyre apo tjeter.

Politikisht, mua me duket se emigrantet kane bere shume ne kete drejtim ne 20 vitet e fundit (pavaresisht motiveve qe mund te jene edhe te ngushta psh ne te mire te familjes tyre andej, sic permenda me lart), por ne fund te fundit ne kane ndikuar ne ate qe te gjitha politikat kane si qellim ose pretendojne te kene si qellim, pra mireqenien e popullit!

Te mos permendim ate 'njehere ne vit' eshte kontribut i njohur si turizem. Turizem, te cilin Shqiperia e ka fale shqiptareve te jashtem qe pavaresisht se mund te gjejne vende te tjera me te mira e me te lira vendosin te shkojne ne Shqiperi (me nje lloj kokefortesie te panevojshme patriotike ndonjehere, e pranoj!). Njekohesisht, e thellojne edhe me tej kete ndihme duke udhetuar me miq apo kolege te huaj te cilet, sipas fjaleve te shqiptarit jashtem, vendosin te eksplorojne natyren e Shqiperise.


Ana, nuk mohoj qe ka dukje pozitive, por perfundimi eshte negativ!
Ne keto 20 vite, ne Shqiperi nuk ka ende uje e drita, si te flasim per kete?!
Jetohet me emigracion, apo jetohet me te rregulluar vendin tone?!
As lufta nuk na i ka ule popullsine aq sa na i ka ule emigracioni!!!

Leket qe vijne nga jashte edhe ikin jashte, kurse leket qe vijne nga brenda mbeten brenda.
Kete studiojeni pak me gjere per te kuptuar edhe pergjigjjen e temes...

ooo...kur kshu leket qe vin nga jasht ikin nga jasht...nje investim qe behet ne shqipri,ku dreqin do i coj leket jasht..

Kete shpjegim e verteton fuqia e Lekut...

1 Euro eshte 1500 Lek !

Pra, per 1 Euro qe hyn ne Shqiperi dalin 1500 Lek !

Cili eshte shpetimi ketu? -Fuqia e Lekut!
Po pa prodhime dhe zhvillime vendase nuk i rritet kurre vlera Lekut...

Besoj se u kuptuam edhe ketu...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 13:48
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:tere bota ka emigruar italianet greket gjermanet irlandezet kinezet e shume te tjere por nuk eshte ky problemi per emigranet problemi eshte kur keto duan te kthehen perfundimisht kendej cfare politike fiskale i ofron shteti yne? asgje si ofron, prandaj dhe ato te shkretet kane frike te vijne dhe te investojne ketu
pra kemi dy gjera
humbje te trurit (rinia, krahu i punes, dhe te arsimuarit)
dhe kemi nje te mire ndihma ekonomike qe na kane dhene dhe qe na japin diferenca? se di bejni vete

I vure piken.
Dhe biseda e bere si me siper shpjegon qe nga keto dy gjera nuk vlen me shume e mira qe i behet vendit se sa e keqja qe i ndodh...
Duhet mos patur e keqja per t'u dukur e mira, perndryshe vaj vajit...
degjo LUAN e di qe e do shume vendin tend po aq besoj se e dua dhe une por sinqerisht e kam ne jemi popull punetor por nuk dijme te drejtojme e kemi vertetuar me vite dhe shekuj kete gje deri sa dhe bota na solli princ vidin per te na drejtuar besoj se e njeh historine e vendit shume mire me dhimbset vendi im por kam konditat e mira oper momemntin prandaj po jetoj ketu nqs sdo te isha ne keto kondita do preferoja tu largoja per nje jete me te mire timen dhe familjes time pra dhe emigrantet nuk eshte se nuk e duan vendin e tyre por me shume duan jeten e tyre dhe kane shume te drejte perderisa ketu nuk te garantohet jeta qetesia apo ushqimi atehere cduhet te bejne? si thua ti?

Jane tre fakte negative qe ngadalesojne zhvillimin ekonomik te Shqiperise:
-Cmimet e larta me rrog te ulet!
-Papunesia e larte me zhvillim te ulet!
-Emigracioni i larte me mbeshtetje te ulet!

Nga keto tre "te keqia" e keqja me e mire eshte emigracioni!
Leket qe sjellin emigrantet mund t'i sjelli shumefish turizmi...

Sa per drejtimin e vendit nuk eshte se nuk dime, por nuk na lejojne!
Europa nder shekuj e ka treguar mosperfilljen e saj ndaj Shqiperise!

Nje shembull perparimi, Kroacia: Kur u clirua dhe ku eshte fuqia e saj sot?!

Cdo shtet i fuqishem sot ka patur hapin e pare te perparimit te tij prej emigracionit, por e verteta jone nuk krahasohet aspak me ta sepse ndodhemi ne vend numero!
Sic e shpjegova edhe me heret ne postimet me larte, nuk vazhdohet nje jete ne mergim, keshtu edhe genjehemi edhe nuk bejme asgje!

Nje shembull te vertete (pavaresishte sistemit drejtues) e kemi kaluar ne historine tone ne kohen e Enver Hoxhes, atehere nuk kishte emigracion, a pati zhvillim vendi, po, tjeter se niveli jetesor ishte i ulet per shkak te perkushtimit te madh qe ju dha formimit te nje ushtrie te forte Shqiptare!
Sot nuk kemi ate perkushtim ne ushtri, ku eshte niveli i larte jetesor?!

Te mos kete keqkuptime per krahasimin ne shembull sepse ai i perkiste nje sitemi tjeter, ketu behet fjale per emigracionin...

Emigracioni eshte nje rrote qe xhiron ne ajer dhe jo ne toke!

"perderisa ketu nuk te garantohet jeta qetesia apo ushqimi atehere cduhet te bejne?"
-Te ndreqim vendin.

Kur distanca Tirane-Bulqize eshte afer 70 km dhe distanca e rrjetit rrugor eshte ne 170 km, cmimi i ushqimeve ne Tirane do paguaj me pare vleren e ushqimit apo benzinen e rruges?!
Mali i Zi me dy gisht det ka me shume peshkim se sa Shqiperia me dy pellembe det, si shpjegohet?!
Fushat mire qe rrine pa u punuar po as bagetia te mos i kullosi?!

C'lloj drejtim udheheqje nuk di Shqiptari, te mos jete i afte per vendin e tij?!

Nuk na shpeton emigracioni vella, Shqiperia na shpeton.
Rroga me e ulet ne Europe ndodhet ne Shqiperi!
Kur je ne beteje lufton apo merr arratine?!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:03
Message reputation : 100% (1 vote)
LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI
doja te shtoja dhe dicka
mos bejme krahasime me asnje vend sic thashe me lart jemi vete popull i keq ne asnje vend te evropes nuk eshte bere kjo batardi urbane si ne shqiperi ku gje shesh e bej pallat e ke pare se cpo behet ngjitur me kalajen e krujes masakeeeeeeeeeeeeeer po behet pallati ngjitur me kalane kjo gje vetem ketu tek ne ndodh skemi me frena a kupton?
turizmi? ku do e besh ne vlore ngjitur me tecin? apo ne dorres ne portoromane ngjitur me vendin e riciklimit te pleherave? pra kush na e ka fajin evropa? jo mer vella jo e kemi fajin vete qe e shohim se cpo benje qeveritaret me lejet e nderitmit te pislleqeve ne shqiperi dhe nuk reagojme ja pse ndodh sna e kane fajin as emigrantet qe me aq euro qe shpenzojne ne shqiperi shume mire mund ti benin pushimet ne spanje apo kudo qe ka pasterti


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:22
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI

Nuk kundershtoj asnje fjale.

Emigracionin nuk e quaj fajtore, e quaj sic thash "e keqja me e mire".

Mbi te gjitha Atdheu.


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:25
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI
doja te shtoja dhe dicka
mos bejme krahasime me asnje vend sic thashe me lart jemi vete popull i keq ne asnje vend te evropes nuk eshte bere kjo batardi urbane si ne shqiperi ku gje shesh e bej pallat e ke pare se cpo behet ngjitur me kalajen e krujes masakeeeeeeeeeeeeeer po behet pallati ngjitur me kalane kjo gje vetem ketu tek ne ndodh skemi me frena a kupton?
turizmi? ku do e besh ne vlore ngjitur me tecin? apo ne dorres ne portoromane ngjitur me vendin e riciklimit te pleherave? pra kush na e ka fajin evropa? jo mer vella jo e kemi fajin vete qe e shohim se cpo benje qeveritaret me lejet e nderitmit te pislleqeve ne shqiperi dhe nuk reagojme ja pse ndodh sna e kane fajin as emigrantet qe me aq euro qe shpenzojne ne shqiperi shume mire mund ti benin pushimet ne spanje apo kudo qe ka pasterti

Me cka shtove me pas, vetem regjimi ushtarak me vjen nder mend!
Tmerr!!!
Duhen pushkatuar shume me sa duket...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:28
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI

Nuk kundershtoj asnje fjale.

Emigracionin nuk e quaj fajtore, e quaj sic thash "e keqja me e mire".

Mbi te gjitha Atdheu.
te gjithe e duan atdheun e tyre perderisa kthehen me pushime por me e rendesishmja eshte jetesa e zeme psh qe je nje punetor i madh por ne shqiperi ske pune dhe kur punon ose nuk paguesh ose aq sa paguesh nuk te del per nevojat me elementare per familjen ti cdo te bje nqs ne nje vend tjeter me ate pune qe ben do kesh nje mireqenie per familjen tende do rrije ketu? ncncnc se besoj LUAN te gjithe duan me te miren per jetesen e tyre
te them t drejten une mendoj E PARA ESHTE FAMILJA PASTAJ ATDHEU do beja cmos qe te kem me te miren per femijen time


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:30
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI
doja te shtoja dhe dicka
mos bejme krahasime me asnje vend sic thashe me lart jemi vete popull i keq ne asnje vend te evropes nuk eshte bere kjo batardi urbane si ne shqiperi ku gje shesh e bej pallat e ke pare se cpo behet ngjitur me kalajen e krujes masakeeeeeeeeeeeeeer po behet pallati ngjitur me kalane kjo gje vetem ketu tek ne ndodh skemi me frena a kupton?
turizmi? ku do e besh ne vlore ngjitur me tecin? apo ne dorres ne portoromane ngjitur me vendin e riciklimit te pleherave? pra kush na e ka fajin evropa? jo mer vella jo e kemi fajin vete qe e shohim se cpo benje qeveritaret me lejet e nderitmit te pislleqeve ne shqiperi dhe nuk reagojme ja pse ndodh sna e kane fajin as emigrantet qe me aq euro qe shpenzojne ne shqiperi shume mire mund ti benin pushimet ne spanje apo kudo qe ka pasterti

Me cka shtove me pas, vetem regjimi ushtarak me vjen nder mend!
Tmerr!!!
Duhen pushkatuar shume me sa duket...
kush ti pushkatoj mer lal se kupton ai hedh gerdecin ne ere qendren e shqiperise merr jete njerezish ne qafe dhe del duke qeshur ne televizor pse? e dinte qe sdo u denonte keshtu sic ndodhi


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:33
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI

Nuk kundershtoj asnje fjale.

Emigracionin nuk e quaj fajtore, e quaj sic thash "e keqja me e mire".

Mbi te gjitha Atdheu.
te gjithe e duan atdheun e tyre perderisa kthehen me pushime por me e rendesishmja eshte jetesa e zeme psh qe je nje punetor i madh por ne shqiperi ske pune dhe kur punon ose nuk paguesh ose aq sa paguesh nuk te del per nevojat me elementare per familjen ti cdo te bje nqs ne nje vend tjeter me ate pune qe ben do kesh nje mireqenie per familjen tende do rrije ketu? ncncnc se besoj LUAN te gjithe duan me te miren per jetesen e tyre
te them t drejten une mendoj E PARA ESHTE FAMILJA PASTAJ ATDHEU do beja cmos qe te kem me te miren per femijen time

Edhe une emigrant jame, por flas mbeshtetur ne te miren e vendit.


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:35
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI
doja te shtoja dhe dicka
mos bejme krahasime me asnje vend sic thashe me lart jemi vete popull i keq ne asnje vend te evropes nuk eshte bere kjo batardi urbane si ne shqiperi ku gje shesh e bej pallat e ke pare se cpo behet ngjitur me kalajen e krujes masakeeeeeeeeeeeeeer po behet pallati ngjitur me kalane kjo gje vetem ketu tek ne ndodh skemi me frena a kupton?
turizmi? ku do e besh ne vlore ngjitur me tecin? apo ne dorres ne portoromane ngjitur me vendin e riciklimit te pleherave? pra kush na e ka fajin evropa? jo mer vella jo e kemi fajin vete qe e shohim se cpo benje qeveritaret me lejet e nderitmit te pislleqeve ne shqiperi dhe nuk reagojme ja pse ndodh sna e kane fajin as emigrantet qe me aq euro qe shpenzojne ne shqiperi shume mire mund ti benin pushimet ne spanje apo kudo qe ka pasterti

Me cka shtove me pas, vetem regjimi ushtarak me vjen nder mend!
Tmerr!!!
Duhen pushkatuar shume me sa duket...
kush ti pushkatoj mer lal se kupton ai hedh gerdecin ne ere qendren e shqiperise merr jete njerezish ne qafe dhe del duke qeshur ne televizor pse? e dinte qe sdo u denonte keshtu sic ndodhi

Po ketu ju dha derma serbit, te Saliu na ngec rrota?!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:39
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI

Nuk kundershtoj asnje fjale.

Emigracionin nuk e quaj fajtore, e quaj sic thash "e keqja me e mire".

Mbi te gjitha Atdheu.
te gjithe e duan atdheun e tyre perderisa kthehen me pushime por me e rendesishmja eshte jetesa e zeme psh qe je nje punetor i madh por ne shqiperi ske pune dhe kur punon ose nuk paguesh ose aq sa paguesh nuk te del per nevojat me elementare per familjen ti cdo te bje nqs ne nje vend tjeter me ate pune qe ben do kesh nje mireqenie per familjen tende do rrije ketu? ncncnc se besoj LUAN te gjithe duan me te miren per jetesen e tyre
te them t drejten une mendoj E PARA ESHTE FAMILJA PASTAJ ATDHEU do beja cmos qe te kem me te miren per femijen time

Edhe une emigrant jame, por flas mbeshtetur ne te miren e vendit.
atehere paske mendimin tim qe si fillim E MIRA E FAMILJES apo jo?
pra mendimi im eshte nga emigracioni kem vec nje te keqe qe po iken truri i vendit forca punetore
por perderisa ketu ska nevoje per tru(sepse vendosen ne pune militantet politike e jo ekspertet) dhe ska nevoje per force krahu se ska pune atehere? imagjino se cdo u mebnte sikur te kthehen emigrantet ketu do kishte vetem krim se ska pune per keto qe jane ketu e jo me te shtohen dhe 1.5 milion njerez te jere se cdo u bente


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:44
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI
doja te shtoja dhe dicka
mos bejme krahasime me asnje vend sic thashe me lart jemi vete popull i keq ne asnje vend te evropes nuk eshte bere kjo batardi urbane si ne shqiperi ku gje shesh e bej pallat e ke pare se cpo behet ngjitur me kalajen e krujes masakeeeeeeeeeeeeeer po behet pallati ngjitur me kalane kjo gje vetem ketu tek ne ndodh skemi me frena a kupton?
turizmi? ku do e besh ne vlore ngjitur me tecin? apo ne dorres ne portoromane ngjitur me vendin e riciklimit te pleherave? pra kush na e ka fajin evropa? jo mer vella jo e kemi fajin vete qe e shohim se cpo benje qeveritaret me lejet e nderitmit te pislleqeve ne shqiperi dhe nuk reagojme ja pse ndodh sna e kane fajin as emigrantet qe me aq euro qe shpenzojne ne shqiperi shume mire mund ti benin pushimet ne spanje apo kudo qe ka pasterti

Me cka shtove me pas, vetem regjimi ushtarak me vjen nder mend!
Tmerr!!!
Duhen pushkatuar shume me sa duket...
kush ti pushkatoj mer lal se kupton ai hedh gerdecin ne ere qendren e shqiperise merr jete njerezish ne qafe dhe del duke qeshur ne televizor pse? e dinte qe sdo u denonte keshtu sic ndodhi

Po ketu ju dha derma serbit, te Saliu na ngec rrota?!
jo mer lal jo se te gjithe sali jane ketu
e harrove fatos nanon? une i urrej qe te dy
e kane thene nje fjale te urte CDO POPULL MERITON QEVERINE QE KA
gjermani popull korrekt qeveri korrekte
italiani popull mafioz qeveri mafioze
shqiptari popull rremuje qeveri rremuje
E DI ATE BARCALETEN FRANCEZI ME SHQIPTARIN ca beni ju kur pini e beheni tape tha shqiptari francezit?
ne pijme vere dhe bejme revolta tha francez.i po ju?
ne pijme raki e bejme sherre tha shqiptari


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:46
Pasuri


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:55
Paska plas grushti ketej


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 14:57
Valbona shkruajti:Paska plas grushti ketej
apsolutisht jo
me LUANIN ja vlen me diskutu mendimet kurre sdo beja sherr


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 15:14
Pasuri


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 15:18
Durrsaku shkruajti:
Valbona shkruajti:Paska plas grushti ketej
apsolutisht jo
me LUANIN ja vlen me diskutu mendimet kurre sdo beja sherr
ok me behet qejfi krt Very Happy


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 15:52
Pasuri se vendasit I pame asnje morr ne xhep skishin mir qe kishin listen hahhah


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 16:04
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI

Nuk kundershtoj asnje fjale.

Emigracionin nuk e quaj fajtore, e quaj sic thash "e keqja me e mire".

Mbi te gjitha Atdheu.
te gjithe e duan atdheun e tyre perderisa kthehen me pushime por me e rendesishmja eshte jetesa e zeme psh qe je nje punetor i madh por ne shqiperi ske pune dhe kur punon ose nuk paguesh ose aq sa paguesh nuk te del per nevojat me elementare per familjen ti cdo te bje nqs ne nje vend tjeter me ate pune qe ben do kesh nje mireqenie per familjen tende do rrije ketu? ncncnc se besoj LUAN te gjithe duan me te miren per jetesen e tyre
te them t drejten une mendoj E PARA ESHTE FAMILJA PASTAJ ATDHEU do beja cmos qe te kem me te miren per femijen time

Edhe une emigrant jame, por flas mbeshtetur ne te miren e vendit.
atehere paske mendimin tim qe si fillim E MIRA E FAMILJES apo jo?
pra mendimi im eshte nga emigracioni kem vec nje te keqe qe po iken truri i vendit forca punetore
por perderisa ketu ska nevoje per tru(sepse vendosen ne pune militantet politike e jo ekspertet) dhe ska nevoje per force krahu se ska pune atehere? imagjino se cdo u mebnte sikur te kthehen emigrantet ketu do kishte vetem krim se ska pune per keto qe jane ketu e jo me te shtohen dhe 1.5 milion njerez te jere se cdo u bente

E mira e familjes - e mira e familjes, por e mira e familjes "ne te vertete" nuk mund te ndodhet ne vend te huaj!

I gjithe diskutimi perfundon ne fuqine e vendit, prej andej e ka fillin edhe emigracioni...
Pse Belgjika qe ka nje siperfaqe tokesore sa te Shqiperise (se copetuar), mban 11 milione banore, ndersa ne nuk mund te mbajme as 3 e as 6 milione?!


Edituar për herë të fundit nga Luan_Valikardi në Mon 27 Aug 2012 - 16:25, edituar 1 herë gjithsej


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 16:07
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Durrsaku shkruajti:LUAN me degjo me kujdes eshte vete faji yne qe kur u kthyem nga emigracioni nuk bleme traktora per te punuar por benza mercedes se kemi pak tangarrlek ne shqiptaret, shtepia me fjetur nuk kemi por makinen e blejme( e them ne pergjithesi mos keqkuptohemi)
e dyta me permende peshkimin nuk e di sesa i informuar je per peshkimin ti por une jam shume pse skemi peshkim? sepse skemi tru prandaj; ta shpjegoj arsyen
nqs do te peshkosh duhet te ikesh ne thellesi e jo ne breg arsyeja sepse ne breg vjen peshku dhe shumohet
rrjetat e peshkut (tratat) vetem ketu ne shqiperi jane me gropa aq te vogla sa te kape dhe peshkun e vogel pa u rritur mire, plus qe rrjetat kur fundosen ketu ne cekesi marrin dhe e grryejne dhe pjesen fundore te detit atyy ku eshte ushqimi i peshqve dhe ceshte me kryesorja peshkimi nuk ben pushim qe ne te gjithe boten eshte e ndaluar peshkimi ne periudhen kur peshku ka kohen e shumimit prandaj dhe peshqit jane larguar dhe e di sesa kohe duhet me u rikuperuar gjithy ky dem te pakte 15 vjet
pra kush e ka fajin? emigracioni? se besoj fajin e kemi vete ne si komb qe sdijme te komandojme prandaj ka vuajtur ky komb LUAN VELLAI
doja te shtoja dhe dicka
mos bejme krahasime me asnje vend sic thashe me lart jemi vete popull i keq ne asnje vend te evropes nuk eshte bere kjo batardi urbane si ne shqiperi ku gje shesh e bej pallat e ke pare se cpo behet ngjitur me kalajen e krujes masakeeeeeeeeeeeeeer po behet pallati ngjitur me kalane kjo gje vetem ketu tek ne ndodh skemi me frena a kupton?
turizmi? ku do e besh ne vlore ngjitur me tecin? apo ne dorres ne portoromane ngjitur me vendin e riciklimit te pleherave? pra kush na e ka fajin evropa? jo mer vella jo e kemi fajin vete qe e shohim se cpo benje qeveritaret me lejet e nderitmit te pislleqeve ne shqiperi dhe nuk reagojme ja pse ndodh sna e kane fajin as emigrantet qe me aq euro qe shpenzojne ne shqiperi shume mire mund ti benin pushimet ne spanje apo kudo qe ka pasterti

Me cka shtove me pas, vetem regjimi ushtarak me vjen nder mend!
Tmerr!!!
Duhen pushkatuar shume me sa duket...
kush ti pushkatoj mer lal se kupton ai hedh gerdecin ne ere qendren e shqiperise merr jete njerezish ne qafe dhe del duke qeshur ne televizor pse? e dinte qe sdo u denonte keshtu sic ndodhi

Po ketu ju dha derma serbit, te Saliu na ngec rrota?!
jo mer lal jo se te gjithe sali jane ketu
e harrove fatos nanon? une i urrej qe te dy
e kane thene nje fjale te urte CDO POPULL MERITON QEVERINE QE KA
gjermani popull korrekt qeveri korrekte
italiani popull mafioz qeveri mafioze
shqiptari popull rremuje qeveri rremuje
E DI ATE BARCALETEN FRANCEZI ME SHQIPTARIN ca beni ju kur pini e beheni tape tha shqiptari francezit?
ne pijme vere dhe bejme revolta tha francez.i po ju?
ne pijme raki e bejme sherre tha shqiptari

Per cdo gje ka nje sherim!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 16:08
Maksi shkruajti:Pasuri se vendasit I pame asnje morr ne xhep skishin mir qe kishin listen hahhah

Nuk eshte per te qeshur!


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 16:40
vendasve ti qash hallin ti se i kemi pare edhe emigrantet qe siu del rroga as per te paguar qerane eshtepise ,,,prandaj te them qe s eshte njesoj per te gjithe kapatur edhe na ata qe kane pasur lek dhe tani jane jashte vendit pa shtepi e pa katandi ...po ka edhe nga ata qe skane pasur asnje dyshke dhe jane bere milonera si sheh dot ne sy tashi se bejne sikur ste njofin........


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 17:35
Valbona shkruajti:vendasve ti qash hallin ti se i kemi pare edhe emigrantet qe siu del rroga as per te paguar qerane eshtepise ,,,prandaj te them qe s eshte njesoj per te gjithe kapatur edhe na ata qe kane pasur lek dhe tani jane jashte vendit pa shtepi e pa katandi ...po ka edhe nga ata qe skane pasur asnje dyshke dhe jane bere milonera si sheh dot ne sy tashi se bejne sikur ste njofin........
NGA JE TI GOCE ? HAHAH SE STE NJOF HAHAHAHAHAH Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 3631317773 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 3631317773


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 17:42
emigrantet sic thashe kane shkuar per nje jete me te mire dhe ate dua dhe une qe te jen sa me mire se te gjithe njerezit andej i kam neper evrope
me erdhi keq kur pashe ne lajme se emigrantet shqiptare ne greqi erdhen kete here sa per te takuar familjaret se ishin keq per vete nga gjendja ekonomike
te them te drejten kam qene shume here ne itali por te miren time per momentin e kam ketu ne shqiperi
pune e mirepaguar dhe rehati shpirterore keto me duhen dhe i kam me pas se cdo te ndodhe se di ndoshta behet me mire ndoshta behet me keq dhe iki dhe une te bej punet e renda qe nje qytetar i atij vendi sdo ti bente kurre


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 18:12
cdo emigrant e di vet se sa e ka kapacitetin por un do thoja se kur dyndemi ne ne shqiperi tregu gjallerohet te pakten ate qe e marrim e marrim me lek ne dore e jo veresije ndoshta e kam gabim po dhe ato pikat e exchengut nga ne mbahen po nejse .


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 19:57
Message reputation : 100% (1 vote)
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:-Shteti ka sa te duash fuqi puntore...

-Per kete te dyten pajtohem relativishte.

Luan, dicka qe nuk eshte e bardhe nuk duhet t'i themi doemos e zeze! Kete mendim kisha, nese nuk mund t'i quajme pasuri e plote, s'do te thote se jane dobesi.

Duke menduar se ne Shqiperi ka 50% papunesi, nuk eshte teperice e fuqise punetore por mungesa e llogjikes Udheheqese!!!
Gjermania mbahet vetem e vetem nga emigrantet, nese mendojme me perpiktesisht...
Shqiperise duhet t'i vijne emigrante te huaj qe te mbahet?!
Ketu eshte edhe dobesia qe krijon mungesa jon...
Une jam vete emigrant, e kuptoj qe veshtiresite te shtyjne ne kete rrugedalje, keto veshtiresi nuk mund te shtyhen perjete, kete duhet ta kuptoje Udheheqja jone!

Shqiptaret mblidhen per PIRAMIDA e nuk mblidhen per ATDHE!!!
Sa mire qe e kishte cdokush pasurine qe beri me djerse e me nder ne mergim, pse nuk u hapen fabrika, po o burra ne piramida!!!
Pasuria behet dhe prishet, por Atdheu nuk behet dhe prishet...

Luan, mos mere shembull dike apo dicka qe nuk jemi as peraferishte te ngjajshem. Veq fakti se ata jane popull dhe ne popull apo shtete, s'do te thote se mund te krahasohemi. Gjermania ka eshte tjeter vend, tjeter histori, tjeter kulture dhe tjera qellime ka pasur dhe ka sot, ne krahasim me shqiptaret. Gjermania ne luften e dyte boterore ishte ne zero-ishte bere hi! Mirepo ku eshte sot? Superfuqi! Si erdhi deri ketu? Me pune dhe vetem pune. Shume vite mas luftes se dyte boterore, populli ka punu pothuajse vetem per shtete, 70% te rroges e kane lene ne shtete. Po ne-shqiptaret cfare po bejme per shtet? Ne, as obligimet elementare nuk i kryejme! Me kete nuk eshte se dua t'ja le fajin popullit, perkundrazi, edhe elita udheheqese eshte fajtore kryesore. Pa kete te fundit, populli fundja eshte nje "tufe delesh", po nuk e orientove, nuk di ka te shkoje; nuk e di ka eshte mire dhe ka eshte keq.

Sa mire e keni cek shembull se ku dhe pse mblidhen shqiptaret! Shqiptaret mblidhen ne shume vende dhe per gjera te kota, por nuk mblidhen kur duhet. Psh, ne perendim, ta zeme ne Franc mblidhen dhe protestojne nese shtrejtohet buka qofte edhe 2 %, kurse tek shqiptaret ka hyp 50% dhe nuk mblidhen e nuk protestojne, bile as nuk e diskutojne! Psh, diskutojne per parti politike, e shan njeri tjetrin! Ne Gjermani, para disa vitesh paten bere interviste me njerez te ndryshem dhe ne fund nga te inrvistuarit mbi 90 % e njihin se kush ishte portier i kombtares se Gjermanis dhe vetem 40 % e njihnin kancelarin e Gjermanis! Po ta besh te njejten interviste tek shqiptaret, do jete 100 % me 0.5% ne favore te Berishes ose Thacit! Kjo hap shume tema, por perfundimi dihet pse....

Krejte ne fund, pse keni shkruar jashte Shqiperise ju, Luan? Ose te pakten pse nuk ktheheni, te quheni pasuri dhe jo dobesi?
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 20:01
Fata shkruajti:Gjate luftes ne Kosove e edhe para luftes emigrantet jane ata qe kan mbajt shtetin ne Kosove.Nga 3perqindshi qe kan pague shumica e atyre qe punonin ne shtetet perendimore me ato te holla jan pague shkollat private ate kohe e shume gjera t'jera.Mirepo nga ai vend qe emigrojn shume ,dua t.th. qe marrin ashtu boten ne sy ,,lufte per ekzistenc,,nuk do ta queja pasuri ,por dobesi per ate komb.


3 %? Kush te ka thene ty keshtu se 3% koka shfrytezu per gjera si keto qe i ke permend?

3% ka shku per rrushe!
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Mon 27 Aug 2012 - 20:16
Emigratet mjafte kane ndihmuar kombin.. Sidomos gjate luftes,sa paret kane deguar ,ku jane ato sot ose te themi me heret ku ishin? Nuk duhet lene faji atyre se mjafte kane ndihmuar,ndihen me te zhgenjyer edhe ata se shume mire po i shohin se cfare bejne partit dhe si zhivillohet vendi...

P.S. Une mbaj mend me nje shkolle kerkohej ndihme per te ndertuar shkollen dhe nje emigrant me parat e tija personale ka ndertuar shkollen,ka sjell nga jashte karrige e gjithcka qe duheshte per shkolle.. Por, nuk shkoi gjate pas nje viti pasi u hap shkolla ai shkoi per t'a vizituar por cfare te shihte te gjitha te thyera dhe muret e vizatuara... Ja kjo eshte pasqyra e atyre qe ndihmojne dhe ja si shkelet buka e tyre...

Gjate luftes une di shume familje qe veten e kane lene keq atje ne mergim e kane derguar para per te ndihmuar dhe asgje nuk kane bere me ato para, shteti vete i ka ngrene parat... Per Atdhe kane bere mjafte por pse kta qeveritret tane nuk dine te mbajne shtet ajo eshte pune tjeter...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Fata
Fata
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 2151
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne boten time.
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/02/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 12:34
Arian shkruajti:
Fata shkruajti:Gjate luftes ne Kosove e edhe para luftes emigrantet jane ata qe kan mbajt shtetin ne Kosove.Nga 3perqindshi qe kan pague shumica e atyre qe punonin ne shtetet perendimore me ato te holla jan pague shkollat private ate kohe e shume gjera t'jera.Mirepo nga ai vend qe emigrojn shume ,dua t.th. qe marrin ashtu boten ne sy ,,lufte per ekzistenc,,nuk do ta queja pasuri ,por dobesi per ate komb.


3 %? Kush te ka thene ty keshtu se 3% koka shfrytezu per gjera si keto qe i ke permen

3% ka shku per rrushe!

Une e di qe shume emigrant i kan nda 3% nga rroga e tyre¨e ate shume vite, me qellim qe t'u lehtsohet jeta sadopak ne Kosove,te afermit e mi me kan then se nga keto ndihma paguhen arsimtaret qe jepnin mesim ne ate kohe neper shkollat e organizua ne shpija private, e podrume.Por a jan perdor ato vertet per keto qellime nuk jam e sigurt.

Pse i keni que ju 3% ne rrushe Arian? Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 1692927400
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 14:02
Gurbetqaret jane nje pasuri per popullin tone.Keni marre vesh se ka pru kush pare prej KS,MK apo Shq ne Europe?Po nga jashte atje poshte nuk ka mbarim.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 79
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 16:39
Pasuri


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Fata
Fata
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 2151
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne boten time.
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/02/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 18:53
Message reputation : 100% (1 vote)
Eshte me shume varferi se sa pasuri e kombit.
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 18:56
Pasuri,jan gjith ata shqipetare qe jetojne me qira ne perendim e bejne shtepi me 4 kate atje poshte.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Fata
Fata
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 2151
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne boten time.
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/02/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 19:05
E vertet eshte se shumica e emigranteve kane ndertue shpi 4 katshe atje posht por çe do se keta pak i shijojn ato shtepia se jetojn ktu.Pra ata jetojne e punojn ktu e n'realitet se kan asnje shtepi te vertet as atje e as ktu.


Edituar për herë të fundit nga Fata në Tue 28 Aug 2012 - 20:30, edituar 1 herë gjithsej
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Tue 28 Aug 2012 - 19:11
O valla une e di ate pune,ketu jan me socialhelfe,po atje ndertojne shtepi te mira.Jetojne 11 muaj ketu keq per te jetuar atje 1 muaj.Po me keqjq eshte se ata qe marrin ndihme sociale edhe kur te dalin ne pension nuk jua japin ndihmen jashte Gjermanise.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 30 Aug 2012 - 18:15
Arian shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Arian shkruajti:-Shteti ka sa te duash fuqi puntore...

-Per kete te dyten pajtohem relativishte.

Luan, dicka qe nuk eshte e bardhe nuk duhet t'i themi doemos e zeze! Kete mendim kisha, nese nuk mund t'i quajme pasuri e plote, s'do te thote se jane dobesi.

Duke menduar se ne Shqiperi ka 50% papunesi, nuk eshte teperice e fuqise punetore por mungesa e llogjikes Udheheqese!!!
Gjermania mbahet vetem e vetem nga emigrantet, nese mendojme me perpiktesisht...
Shqiperise duhet t'i vijne emigrante te huaj qe te mbahet?!
Ketu eshte edhe dobesia qe krijon mungesa jon...
Une jam vete emigrant, e kuptoj qe veshtiresite te shtyjne ne kete rrugedalje, keto veshtiresi nuk mund te shtyhen perjete, kete duhet ta kuptoje Udheheqja jone!

Shqiptaret mblidhen per PIRAMIDA e nuk mblidhen per ATDHE!!!
Sa mire qe e kishte cdokush pasurine qe beri me djerse e me nder ne mergim, pse nuk u hapen fabrika, po o burra ne piramida!!!
Pasuria behet dhe prishet, por Atdheu nuk behet dhe prishet...

Luan, mos mere shembull dike apo dicka qe nuk jemi as peraferishte te ngjajshem. Veq fakti se ata jane popull dhe ne popull apo shtete, s'do te thote se mund te krahasohemi. Gjermania ka eshte tjeter vend, tjeter histori, tjeter kulture dhe tjera qellime ka pasur dhe ka sot, ne krahasim me shqiptaret. Gjermania ne luften e dyte boterore ishte ne zero-ishte bere hi! Mirepo ku eshte sot? Superfuqi! Si erdhi deri ketu? Me pune dhe vetem pune. Shume vite mas luftes se dyte boterore, populli ka punu pothuajse vetem per shtete, 70% te rroges e kane lene ne shtete. Po ne-shqiptaret cfare po bejme per shtet? Ne, as obligimet elementare nuk i kryejme! Me kete nuk eshte se dua t'ja le fajin popullit, perkundrazi, edhe elita udheheqese eshte fajtore kryesore. Pa kete te fundit, populli fundja eshte nje "tufe delesh", po nuk e orientove, nuk di ka te shkoje; nuk e di ka eshte mire dhe ka eshte keq.

Sa mire e keni cek shembull se ku dhe pse mblidhen shqiptaret! Shqiptaret mblidhen ne shume vende dhe per gjera te kota, por nuk mblidhen kur duhet. Psh, ne perendim, ta zeme ne Franc mblidhen dhe protestojne nese shtrejtohet buka qofte edhe 2 %, kurse tek shqiptaret ka hyp 50% dhe nuk mblidhen e nuk protestojne, bile as nuk e diskutojne! Psh, diskutojne per parti politike, e shan njeri tjetrin! Ne Gjermani, para disa vitesh paten bere interviste me njerez te ndryshem dhe ne fund nga te inrvistuarit mbi 90 % e njihin se kush ishte portier i kombtares se Gjermanis dhe vetem 40 % e njihnin kancelarin e Gjermanis! Po ta besh te njejten interviste tek shqiptaret, do jete 100 % me 0.5% ne favore te Berishes ose Thacit! Kjo hap shume tema, por perfundimi dihet pse....

Krejte ne fund, pse keni shkruar jashte Shqiperise ju, Luan? Ose te pakten pse nuk ktheheni, te quheni pasuri dhe jo dobesi?

Do te hyja ne diskutim teper te madh Historik per kete shpjegim, por do mundesoj kuptimin ne fjale sa me shkurt...

Te gjitheve na bind fakti i vertete se Vendi Yne dhe Afrika gjenden ne varferine me te pashembullt ne Bote!
Sa Afrikane kane merguar nder shekuj dhe pse ndodhen ende ne varferi shtetet Afrikane kur pasuria e tyre Tokesore eshte e mjaftueshme per te mos qene te varfer?!

Emigracioni eshte "Kontrrolli" i Huaj ndaj nje Vendi!
Keshtu Fuqite e Medha Kontrrollojne sipas pelqimit te Tyre mundesine e Perparimit te nje Vendi!

Edhe droga eshte pasuri!
Edhe prostitucioni eshte pasuri!
Edhe korrupsioni eshte pasuri!

Emigracioni pse eshte pasuri?!
Sepse eshte rruga me e lehte!!!

Ne postimet me heret jame sqaruar edhe me gjere per kuptimin e duhur...

Per te merguar te shtyn halli, po per te perparuar pse nuk na shtyn gezimi?!

___
Per pyetjen e shtruar qe me drejtuat: "Krejte ne fund, pse keni shkruar jashte Shqiperise ju, Luan? Ose te pakten pse nuk ktheheni, te quheni pasuri dhe jo dobesi?"
-Une jam nga ata emigrante qe nuk kane as shtepi ne Shqiperi!
-Sa per "dobesi" nga une nuk ka per te patur kurre Atdheu, studjoj Gjuhen Shqipe me mire se sa shumica qe e flasin!
___

Per me shume shpjegime, jame sqaruar edhe me heret...


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Thu 30 Aug 2012 - 19:10
O u shofshim per pasuri u shofshim!!!

E dini ate shprehjen: Kur mungon Tigri hedh valle Majmuni...

Majmun Berisha po shet krejt Shqiperine, e ju akoma ende te njihni "dobesine" e emigracionit!!!

Kush eshte i Zoti i Shqiperise???


 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

prej Wed 19 Sep 2012 - 22:14
atehere...e lem berishem me nje krah luan,e lem dhe poltikin...flasim per mu dhe per ty e te gjith emigrantet qe ka shqiperia...
Kur antaret e forumit flasin per "rritjen ekonomike qe vendi jon mund te ket fal emigrnateve" i referohet fakti qe,shumica e investimeve te bera ne shqiperi jan ber nga emigrantet...emigranti,sidmos ne periudhen e veres,len shum lek ne shqipri,dmth bizenes hecin me shum dhe ka levizje parash,pavarsisht se si jan marr ato para (drog prostitucion ecc)...por qe ka nje xhirmim ekonomie ka...
nese shqiptaret do ktheheshin ne shqiperi,shqiperia do shkonte edhe me tej drejt fundit...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

 Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit? - Faqe 2 Image
Sponsored content

default Re: Emigrantët, pasuri apo dobësi e kombit?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi