Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Kristiina
Kristiina
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 5449
<b>Hobi</b> Hobi : Noti...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : GRECCE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/01/2010

Rritje e pandalshme e cmimeve Empty Rritje e pandalshme e cmimeve

Wed 5 Jan 2011 - 16:52
Cmimet e fruta-perimeve këtë fillimviti duket se kanë pësuar një ulje të lehtë në krahasim me pesë ditë më parë. Kjo ulje ka ardhur edhe si pasojë e mungesës së fuqisë blerëse.
“Cdo vit në kët ëkohë domatja ishte mbi 200 lekë të reja, ndërsa tani është 230 lekë. Zakonisht familjet shqiptare frutat dhe perimet i kanë kthyer në luks dhe dihet që do ketë më pak blerje”, tregon një tregtar.

“Hic fare nuk blejnë. Portokallin e kam blerë që prej vitit të ri dhe tani po e shes me 600 lekë. Fuqia blerëse është e mbaruar”, thotë një tjetër.

Por ky fillim viti do të jetë më i shtrenjtë për konsumatorët edhe pse cmimet e ushqimeve bazë për një familje, sic është mielli, shqeri, makaronat dhe vaji kanë pësuar rritje. Tregtarët e shumicës tregojnë se rritja e këtyre produkteve nis me 5 deri në 30 lekë.

“Vazhdojnë të jenë të rritura cmimet e sheqerit dhe orizit. S’ka bërë vaki ndonjëherë. Nuk menaxhohet tregu nga institucionet e shtetit”, deklaron Niko Zhezha, kryetar i Shoqatës së Tregtarëve.

Në tregjet e shumicës janë të paktë blerësit, jo vetëm sepse është fillim viti, por edhe sepse cmimet e konusmit të përditshëm kanë pësuar rritje.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi