Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Tue 18 Mar 2014 - 15:50
Message reputation : 0% (2 votes)
Ditë më parë lexova një artikull trishtues përkitazi me vdekjen me dëshirë, apo eutanazinë, siç njihet ndryshe në mjekësi. Thënë të drejtën, nuk është hera e parë që lexoj për këtë gjë, ngase eutanazia si problem kaherë është diskutuar, por ky rasti i fundit i dy vëllezërve shurdhanë nga Belgjika, të cilët vetëm pse ishin njoftuar nga mjeku se shumë shpejt do të humbnin edhe shikimin vendosën të “vetvritën” apo ti nënshtroheshin eutanazisë, ishte shumë prekës. Nuk kishte arsye as sipas atyre që lejojnë eutanazinë për të lejuar një gjë të tillë, por ja që e drejta ka shkuar -mbrapsht- aq larg saqë edhe nëse dikush të kërkon ta mbysësh, ti mund ta bësh atë, ngase është e drejtë e tij. Marrëzi. Kjo është vlera e jetës në perëndim dhe ky është niveli i fuqisë shpirtërore të perëndimorëve për tu ballafaquar me sprova dhe sëmundje. Ky është dhe një imazh i blasfemisë së të drejtës. Televizioni gjerman, RTL, duke cituar një mjek të stafit pjesëmarrës në eutanazi, thotë se dy binjakët para hyrjes në “sallën e vdekjes”, pinë për disa minuta një kafe në barin e spitalit e më pas përshëndetën krejt qetësisht prindërit dhe vëllain tjetër të tyre. E shihni në çfarë forme “romantike” dhe “qytetëruese” paraqesin momentet e dhënies fund jetës.

Në Belgjikë eutanazia është e legalizuar, fatkeqësisht. Sipas të dhënave më shumë se 1 mijë persona i dhanë fund jetës së tyre me ndihmën e doktorëve në vitin 2011. Pjesa më e madhe e tyre, ishin të sëmurë me kancer, por, a thua vallë, sikur Allahu t’i sprovonte me ndonjë epidemi të rëndë, ç’ligj do të nxjerrin këta njerëz për të shfarosur njerëzimin?!

Vërtetë e pakuptimtë dhe e palogjikshme. Ku është durimi, ku është pajtimi me fatin që të është caktuar? E çfarë vlere ka jeta nëse nuk pajton me atë që të ka goditur, apo me atë që të ka sprovuar Zoti?! Tek ne në Islam një dukuri e tillë as që diskutohet. Eutanazia është ligj kundër jetës. Ajo refuzohet nga islami. Është krim makabër. T’i japësh fund jetës për shkak të një gjëje, që mbase do të mund të mos ndodhte fare, ngase jo rrallë, konstatimet trishtuese të mjekëve po dalin të jenë të pasakta. Në Islam jeta e njeriut është shumë e shtrenjtë, e çmuar, në asnjë mënyrë ajo nuk bënë të zhvlerësohet, të dëmtohet e as të asgjësohet. Ne myslimanët e kemi parim se çka vjen prej Zotit ‘mirë se vjen’, bile tek ne i sprovuari ka një gradë shumë të lartë te Zoti, nëse bënë sabër në sprovën e tij. Andaj më thoni të nderuar: kush po e çmuaka jetën më shumë, sistemet perëndimore e kultura e tyre, apo Islami feja e Zotit? Cili njeri është më i lumtur sesa myslimani, cili njeri i përballon sprovat më mirë sesa myslimani? E ne jemi duke parë se me kalimin e kohës sprovat po shtohen, sëmundjet po shumohen, fëmijët për ditë e më shumë po lindin me të meta. Andaj kjo është edhe një dëshmi se njerëzimi tjetër zgjedhje nuk ka pos Islamit, fesë së natyrshme. Koha po dëshmon të vërtetën se stabiliteti shpirtëror i myslimanëve nuk është tjetër vetëm se dhuratë e besimit të tyre. Është reflektim i besimit të tyre në sjelljet dhe veprimet e tyre. Islami është i nevojshmi.

Unë personalisht di disa raste që personat e kanë humbur të pamurit dhe të tjerë kanë sëmundje tjera të rënda, por aq janë të qetë e stabil saqë është për tu çuditur dhe ata gjithherë thonë: ne pajtojmë me atë që e ka zgjedhur Zoti për ne, Ai e di më së miri se çka na qon. Ne me këto sprova kërkojmë të ngrihemi shumë te Zoti ynë, ta fitojmë kënaqësinë tonë.
Besoj se edhe ju njihni raste të tilla. Vërtetë Islami është ilaçi i sëmundjeve, që mjekësia i shëron vetëm duke mbytur. Në Islam është lumturia. Le ta kupton këtë edhe populli im. Të ndihemi krenar për këtë fe se ma të mirë nuk ke!


Shkruan: Dr. Shefqet Krasniqi


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ja pse islami është i domosdoshëm!!? J5zhxd
Sumeja
Sumeja
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 19
<b>Postime</b> Postime : 15
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Kosov
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/01/2013
http://engjujtshqiptar.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 24 Mar 2014 - 13:07
Ngase eshte program i jetes................
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 31 Mar 2014 - 20:50
Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe...


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 31 Mar 2014 - 22:04
Message reputation : 50% (2 votes)
Luan kafsha gjithmone mbetet kafshe o ne islam o ne krishterizem o ne ateizem...  Very Happy 
Pyetja ime cilit besim i perket ti  Very Happy
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 31 Mar 2014 - 23:46
Message reputation : 50% (2 votes)
Luan_Valikardi shkruajti:Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare... Vatikani dhe abuzimi me femije

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"... Murgeshat

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe... Martesat dhe seksi me shtaze (qen , kali, gomar etj...)
Luan cila fe i ka keto te nenvizuar me ngjyre bold ne citatin tuaj  Very Happy


Edituar për herë të fundit nga Naki në Mon 31 Mar 2014 - 23:58, edituar 1 herë gjithsej
Dardania
Dardania
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 125
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe shetitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : aty ku me pelqen ....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/01/2011
http://www.dardania.msnboard.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 31 Mar 2014 - 23:57
Nje Spo mund te Kuptoi aspak ....Perse mund te quhen Terrorist. Besimtaret e Fes Islame ???? Ku me se shumti ka Terrorizem ndaj kesaj Feje????  Nga Besimtar te tjerave Fe.... Po aman ne Burgun e Berlinit (Dresden)se kan qen Femrat Gjermane ato nuk paskan qen Muslimane apo????.... Dhe nuk. Kan pasur terrorizem nga Besimtaret Muslimane.... E sidomos kur flitet per keto gjera e Marrezira me se shumti i takojn t. Besimtareve te Fes tjera....


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? C47de410
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Tue 1 Apr 2014 - 0:00
Message reputation : 0% (1 vote)
Islami esht  feja e Zotit dhe me fen musimane ka shpetim ka paqeNaki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Tue 1 Apr 2014 - 0:19
Message reputation : 50% (2 votes)
Me pelqen kur njeriu eshte vetkritik.
Nese besoni ne Zot atehere duhet besuar dhe ne ate qe Ai ka lejuar.
Cka dua te them ?
Nese Zoti ka lejuar disa fe atehere ato jane te pranuar nga Ai se po te ishte ndryshe do ishte vetem nje....
Te mohosh dicka nga Ai te cilit i lutesh dhe i beson ska rendesi ne cilen gjuhe dhe ne cilen menyre.
Na shpesh perdorim fjalen e urte " nuk ka mal pa derra" prandaj nuk as fe pa "Injoranta"  Very Happy
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Tue 1 Apr 2014 - 20:47
Naki shkruajti:Luan kafsha gjithmone mbetet kafshe o ne islam o ne krishterizem o ne ateizem...  Very Happy 
Pyetja ime cilit besim i perket ti  Very Happy


Po pra, kafsha gjithmone mbetet kafshe, prandaj e lame te copetuar Shqiperine sepse jemi kafshe ?!

Mbi pyetjen "cilit besim i perkas", eshte si te me thuash "cilit islam i perkas"!...

E dime shume mire se shqiptaret jane "besnike", kane "bese" dhe e mbajne "fe-ja-len", pra mbajne fjalen e lene (besimin e lene)...

- ISLAM = IS LAM = BIS LAM = BES LAM


Shprehja "Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria" tregon shume qarte kuptimin "Fejala e Shqiptarit eshte SHQIPE"...

- Alla = A lla = At i lart

- Salam alekun = Cmallam mallekun (cmallem mallin)
- Alekun salam = Mallekun cmallam (mallin cmallem)
- Mysliman = Mys liman = Mes luman (Meslumet)
Ku ndodhen "Meslumet" ?
Ne "Mesopotami"...

Shqiperia ka "malesore" me teper, pastaj "meslume" e "fushore"...


Edhe diku ketu ne nje teme tjeter ju kame sqaruar per lashtesine e vleres se cmuar qe shfaq gjuha jone SHQIPE...

E kuptuat se cilit besim i perkas une dhe SHQIPTARI bashke me mua ?...

ISLAMI O VELLEZER ESHTE I DOMOSDOSHEM NESE VERTET "BES LAM", POR NESE VIJOJME ATE QE ARMIQTE KANE DASHUR TE BEJNE PRA ZHDUKJEN E SE VERTETES HUMBJEN E GJUHES SHQIPE, ATEHERE DO TE QUHEJ THJESHTE PARTI POLITIKE DHE JO "BESE"...


Thuhet se profetet e derguar nga Zoti jane:
-Abrahami
-Moisiu
-Isu Krishti
-Muhamedi


Ne fund te lutjes qe i drejtohemi Zotit, themi AMIN...
Nuk ju bene pershtypje se renditja e kater profeteve te derguar prej Zotit formojne nga germat e para te emrave te tyre fjalen "AMIM"...


-Amim = Am im = Ama ime


Une besoj ne Zot, SHQIP.


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 0:46
Luan_Valikardi shkruajti:
Naki shkruajti:Luan kafsha gjithmone mbetet kafshe o ne islam o ne krishterizem o ne ateizem...  Very Happy 
Pyetja ime cilit besim i perket ti  Very Happy


Po pra, kafsha gjithmone mbetet kafshe, prandaj e lame te copetuar Shqiperine sepse jemi kafshe ?!

Mbi pyetjen "cilit besim i perkas", eshte si te me thuash "cilit islam i perkas"!...

E dime shume mire se shqiptaret jane "besnike", kane "bese" dhe e mbajne "fe-ja-len", pra mbajne fjalen e lene (besimin e lene)...

- ISLAM = IS LAM = BIS LAM = BES LAM


Shprehja "Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria" tregon shume qarte kuptimin "Fejala e Shqiptarit eshte SHQIPE"...

- Alla = A lla = At i lart

- Salam alekun = Cmallam mallekun (cmallem mallin)
- Alekun salam = Mallekun cmallam (mallin cmallem)
- Mysliman = Mys liman = Mes luman (Meslumet)
Ku ndodhen "Meslumet" ?
Ne "Mesopotami"...

Shqiperia ka "malesore" me teper, pastaj "meslume" e "fushore"...


Edhe diku ketu ne nje teme tjeter ju kame sqaruar per lashtesine e vleres se cmuar qe shfaq gjuha jone SHQIPE...

E kuptuat se cilit besim i perkas une dhe SHQIPTARI bashke me mua ?...

ISLAMI O VELLEZER ESHTE I DOMOSDOSHEM NESE VERTET "BES LAM", POR NESE VIJOJME ATE QE ARMIQTE KANE DASHUR TE BEJNE PRA ZHDUKJEN E SE VERTETES HUMBJEN E GJUHES SHQIPE, ATEHERE DO TE QUHEJ THJESHTE PARTI POLITIKE DHE JO "BESE"...


Thuhet se profetet e derguar nga Zoti jane:
-Abrahami
-Moisiu
-Isu Krishti
-Muhamedi


Ne fund te lutjes qe i drejtohemi Zotit, themi AMIN...
Nuk ju bene pershtypje se renditja e kater profeteve te derguar prej Zotit formojne nga germat e para te emrave te tyre fjalen "AMIM"...


-Amim = Am im = Ama ime


Une besoj ne Zot, SHQIP.


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Naki, nga ju te pakten pres nje pergjigjje nese me kuptuat apo jo ju lutem...


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 0:49
Message reputation : 0% (1 vote)
Po e ke pergjigjen pasi ta lecosh citatin tend qe i bie se ti bie tani ndesh me shkrimin tend.
Ja citati juaj i shkruar me lart:
Luan_Valikardi shkruajti: shkruajti:Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 0:55
Naki shkruajti:Po e ke pergjigjen pasi ta lecosh citatin tend qe i bie se ti bie tani ndesh me shkrimin tend.
Ja citati juaj i shkruar me lart:
Luan_Valikardi shkruajti: shkruajti:Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe...


Jo i nderuar, une nuk bie ndesh me shkrimin tim...

Eshte tjeter Shqiperia e lashte dhe tjeter Greqia...

Islami qe sot trajtojne eshte ndryshe nga origjina e tije...

Ato tre fjalite qe me citove jane Islami qe sot trajtojne, ndersa origjina e tije po te shpjegohet shume qart prej gjuhes SHQIPE...


Luan_Valikardi shkruajti:
Naki shkruajti:Luan kafsha gjithmone mbetet kafshe o ne islam o ne krishterizem o ne ateizem...  Very Happy 
Pyetja ime cilit besim i perket ti  Very Happy


Po pra, kafsha gjithmone mbetet kafshe, prandaj e lame te copetuar Shqiperine sepse jemi kafshe ?!

Mbi pyetjen "cilit besim i perkas", eshte si te me thuash "cilit islam i perkas"!...

E dime shume mire se shqiptaret jane "besnike", kane "bese" dhe e mbajne "fe-ja-len", pra mbajne fjalen e lene (besimin e lene)...

- ISLAM = IS LAM = BIS LAM = BES LAM


Shprehja "Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria" tregon shume qarte kuptimin "Fejala e Shqiptarit eshte SHQIPE"...

- Alla = A lla = At i lart

Salam alekun = Cmallam mallekun (cmallem mallin)
- Alekun salam = Mallekun cmallam (mallin cmallem)
- Mysliman = Mys liman = Mes luman (Meslumet)
Ku ndodhen "Meslumet" ?
Ne "Mesopotami"...

Shqiperia ka "malesore" me teper, pastaj "meslume" e "fushore"...


Edhe diku ketu ne nje teme tjeter ju kame sqaruar per lashtesine e vleres se cmuar qe shfaq gjuha jone SHQIPE...

E kuptuat se cilit besim i perkas une dhe SHQIPTARI bashke me mua ?...

ISLAMI O VELLEZER ESHTE I DOMOSDOSHEM NESE VERTET "BES LAM", POR NESE VIJOJME ATE QE ARMIQTE KANE DASHUR TE BEJNE PRA ZHDUKJEN E SE VERTETES HUMBJEN E GJUHES SHQIPE, ATEHERE DO TE QUHEJ THJESHTE PARTI POLITIKE DHE JO "BESE"...


Thuhet se profetet e derguar nga Zoti jane:
-Abrahami
-Moisiu
-Isu Krishti
-Muhamedi


Ne fund te lutjes qe i drejtohemi Zotit, themi AMIN...
Nuk ju bene pershtypje se renditja e kater profeteve te derguar prej Zotit formojne nga germat e para te emrave te tyre fjalen "AMIM"...


-Amim = Am im = Ama ime


Une besoj ne Zot, SHQIP.


Luan_Valikardi
(E.J.K)


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 0:56
Message reputation : 50% (2 votes)
Jo vetem islami i trajton ato tri marrina te njetat i ben edhe krishterizmi vetem se kan emer tjeter
Besoj se i di nese jo ti citoj po dashe ( mbase i kam cituar diku me larte)
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 1:00
Message reputation : 50% (2 votes)
Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...
- Kurse krishterizmi dhe kisha ti perdhunoj femijet nen moshen 8 vjeqare pedofili

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...
Kurse kisha ti quaj me nje mer tjeter MURGESHA 

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe..
- kurse krishteret te bejne sex me qen, kali e gomar dhe te martohen me ta....
Kjo eshte Luan!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 1:08
Nga i gjithe ai shpjegim, kete kuptove?!


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 1:10
Message reputation : 50% (2 votes)
Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe..
Kete ti e ke shkruar jo une dhe une vetem te deshmova se feja tjeter ben edhe ma zi  Very Happy  nuk po e zgjas me shume. Heshtja thone eshte flori e ne veqanti heshtja eshte flori kur hesht ne vend se te flasesh per dicka qe nuk ke lidhje per te  Very Happy
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 14:18
Naki shkruajti:
Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe..
Kete ti e ke shkruar jo une dhe une vetem te deshmova se feja tjeter ben edhe ma zi  Very Happy  nuk po e zgjas me shume. Heshtja thone eshte flori e ne veqanti heshtja eshte flori kur hesht ne vend se te flasesh per dicka qe nuk ke lidhje per te  Very Happyhttps://engjujtshqipetare.forumotion.com/t5501-gjuha-turqishtja-gjuhe-zyrtare-ne-kosove#652883

Keshtu shpjegohet ndalimi i gjuhes Shqipe ne Turqi, nga floriri qe ju ngop!...

https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41257-turqia-nuk-lejon-shkollen-shqipe


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 14:40
Naki shkruajti:Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...
- Kurse krishterizmi dhe kisha ti perdhunoj femijet nen moshen 8 vjeqare pedofili

Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...
Kurse kisha ti quaj me nje mer tjeter MURGESHA 

Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe..
- kurse krishteret te bejne sex me qen, kali e gomar dhe te martohen me ta....
Kjo eshte Luan!Sipas teje jane te sakta prapesite sepse u del njesoj krahasimi ?!
Vetem femija 5 vjec thote "ai e ka ate kurse une pse mos ta kem" !!!

Ndaj domethene nuk korrigjohet bota sepse sa ceket gabimi menjehere justifikohet ?!

Te kam fole SHQIP ne shpjegimin tim me siper, mos me fol turqisht!...

Meqenese i di pergjigjjet mire ti i nderuar, te te bej nje pyetje...
-Islami eshte i domosdoshem qe te jete e copetuar Shqiperia?

(Ne ndihme te pergjigjjes qe do me japesh, ke edhe shpjegimin tim me siper ku ju them se rrenja e Islamit eshte BESA)

Pergjigjuni ju lutem, se mbeti anetari Jerenim pa qeshur!...


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 15:36
Message reputation : 50% (2 votes)
I nderuari Luan_valikardi,
Tash po bindem se disa kan te drejte se je njeri qe nuk merr vesh as eren e lules e as te m***.
Po ta sqaroj une nuk flas turqisht por bukur mire e di jo vetem ate por edhe 7 gjuhe tjera.
Thashe "kerk hava" " futja Kot" ...
Dhe ti ja fut kot sepse injoranca dhe mllefi ndaj nje feje tjeter nuk te lejon te jesh I sinqert.
Une nuk po e mohoj se Islami eshte perfekt se nuk ka shume te meta por une ato krahasime qe ti I bere ceke vetem nje fe.
Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...
Une te thashe se ma keq se keta islamistet e bejne edhe krishteret me pedofili dhe mos me qit hy syve se e shef bota.
Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...
Sa murgesha ke neper kisha I nderuar mos keto jane engjuj njesoj te mbuluara jane  grrrr 
Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe..

Muslimanet nuk q*** me qen e me kali I nderuar dhe skam cka diskutoj me shume ketu.

Meqenese i di pergjigjjet mire ti i nderuar, te te bej nje pyetje...
-Islami eshte i domosdoshem qe te jete e copetuar Shqiperia?

Pse Islami ta coptoi Shqiperin ty e ?
Skenderbeu Musliman ishte ?
Ismail Qemali musliman ishte?
Enver Hoxha Musliman ishte ?
Edi Rama musliman eshte e ?
Jo more I nderuar mos lejo injoranca te komandoj trurin tend nese ke fare tru.
Kurani
Bibla ... etj libra sa di 4 jane. Jane kushtetuta zoteri e Kurani e as Bibla nuk mund te jene njerez qe ti keqperdorin nenet (Ajetet apo psallmet si ju thoni ju). Ne nje shtepi sot ke 3 parti njeri thot jam Tosk tjetri latin njeri musliman tjetri pafe e bla bla. Librat e zotit nuk mesojne keq jane njerzit qe e bejne kete. Do krahasime
Gadafi e Bashari e hamami kan qene musliman por ka pi gjakun e popullit te vete.
Putini ehste Ortodoks por cfar po ben po shef.....
Feja islame eshte fe e paster por ate e zhytin ata qe nuk din.
Feja krishtere eshte fe e paster e lejuar nga Perendia por ate e zhytin ata qe nuk dine... e bla bla.
Feja krishtere dhe ajo islame kane shume gjera te perbashketa, por gjithashtu kane edhe ca ndryshime nga njera tjetra....
Besimi ne nje Zot eshte i perbashket
Thirrja per paqe, bazuar ne Bibel dhe Kur'an, eshte e perbashket
Thirrja per te vrare e prere nuk ka lidhje as me njeren dhe as me tjetren fe. Te gjitha luftrat fetare qe jane bere dhe qe behen sot, behen ne emer te interesit, ne emer te dreqit, ne emer te keqinterpretimeve te ndryshme qe u behen librave fetare. Luftrat e kryqzatave, Xhihadi, aktet vetevrasese..... nuk kane ASPAK lidhje as me njeren dhe as me tjetren fe. Interesi i udheheqesve te ndryshem, i forcave te ndryshme ishte dhe eshte qe te keqinterpretohen citatet biblike dhe kur'anore per te i nxitur njerezit per te bere luftra.
Me duket se disa nuk kane fare njohuri ne fete. Nuk duhet marre si shembull veprimet e ekstremisteve injorante per te u fajesuar fete. Cdo njeri qka lexuar libra fetare dhe i ka kuptuar ato, KURRE nuk do te behet as ekstremist dhe as terrorist. Ai gjithnje do te dij t'i respektoj mendimet, ndjenjat, besimet e te tjereve.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 2 Apr 2014 - 19:03
Naki shkruajti:I nderuari Luan_valikardi,
Tash po bindem se disa kan te drejte se je njeri qe nuk merr vesh as eren e lules e as te m***.
Po ta sqaroj une nuk flas turqisht por bukur mire e di jo vetem ate por edhe 7 gjuhe tjera.
Thashe "kerk hava" " futja Kot" ...
Dhe ti ja fut kot sepse injoranca dhe mllefi ndaj nje feje tjeter nuk te lejon te jesh I sinqert.
Une nuk po e mohoj se Islami eshte perfekt se nuk ka shume te meta por une ato krahasime qe ti I bere ceke vetem nje fe.
Islami eshte i domosdoshem qe te perdhunohen femrat me ligj qe ne moshen 8 vjecare...
Une te thashe se ma keq se keta islamistet e bejne edhe krishteret me pedofili dhe mos me qit hy syve se e shef bota.
Islami eshte i domosdoshem qe te "burgosen" femrat me ligj ne veshjen e "burges"...
Sa murgesha ke neper kisha I nderuar mos keto jane engjuj njesoj te mbuluara jane grrrr
Islami eshte i domosdoshem qe te aresyetohet kafsha pse eshte kafshe..

Muslimanet nuk q*** me qen e me kali I nderuar dhe skam cka diskutoj me shume ketu.

Meqenese i di pergjigjjet mire ti i nderuar, te te bej nje pyetje...
-Islami eshte i domosdoshem qe te jete e copetuar Shqiperia?

Pse Islami ta coptoi Shqiperin ty e ?
Skenderbeu Musliman ishte ?
Ismail Qemali musliman ishte?
Enver Hoxha Musliman ishte ?
Edi Rama musliman eshte e ?
Jo more I nderuar mos lejo injoranca te komandoj trurin tend nese ke fare tru.
Kurani
Bibla ... etj libra sa di 4 jane. Jane kushtetuta zoteri e Kurani e as Bibla nuk mund te jene njerez qe ti keqperdorin nenet (Ajetet apo psallmet si ju thoni ju). Ne nje shtepi sot ke 3 parti njeri thot jam Tosk tjetri latin njeri musliman tjetri pafe e bla bla. Librat e zotit nuk mesojne keq jane njerzit qe e bejne kete. Do krahasime
Gadafi e Bashari e hamami kan qene musliman por ka pi gjakun e popullit te vete.
Putini ehste Ortodoks por cfar po ben po shef.....
Feja islame eshte fe e paster por ate e zhytin ata qe nuk din.
Feja krishtere eshte fe e paster e lejuar nga Perendia por ate e zhytin ata qe nuk dine... e bla bla.
Feja krishtere dhe ajo islame kane shume gjera te perbashketa, por gjithashtu kane edhe ca ndryshime nga njera tjetra....
Besimi ne nje Zot eshte i perbashket
Thirrja per paqe, bazuar ne Bibel dhe Kur'an, eshte e perbashket
Thirrja per te vrare e prere nuk ka lidhje as me njeren dhe as me tjetren fe. Te gjitha luftrat fetare qe jane bere dhe qe behen sot, behen ne emer te interesit, ne emer te dreqit, ne emer te keqinterpretimeve te ndryshme qe u behen librave fetare. Luftrat e kryqzatave, Xhihadi, aktet vetevrasese..... nuk kane ASPAK lidhje as me njeren dhe as me tjetren fe. Interesi i udheheqesve te ndryshem, i forcave te ndryshme ishte dhe eshte qe te keqinterpretohen citatet biblike dhe kur'anore per te i nxitur njerezit per te bere luftra.
Me duket se disa nuk kane fare njohuri ne fete. Nuk duhet marre si shembull veprimet e ekstremisteve injorante per te u fajesuar fete. Cdo njeri qka lexuar libra fetare dhe i ka kuptuar ato, KURRE nuk do te behet as ekstremist dhe as terrorist. Ai gjithnje do te dij t'i respektoj mendimet, ndjenjat, besimet e te tjereve.

Ndersa une tash po bindem pse Shqiperia eshte e copetuar, sepse ju njihni vetem eren e m****...

Une nuk kam as injoranc e as mllef ndaj ndonje feje, vetem nese je qorr dhe nuk shikon cfare kam shkruar!...
Kam shpjeguar prej vertetimit te gjuhes SHQIPE se feja Islame ka thurrje prej tradites se beses shqiptare, ndersa sot ne vendet ku feja Islame trajtohet mungon kultura e paster dhe me e forta eshte se mohohet gjuha SHQIPE duke u thene gjithcka arabce...
Theksova vetem fene Islame pasi tema i pershtatet vetem fese Islame, keshtu qe dredhat qe me thua nuk shkojne ndaj mire do ishte te me pergjigjeshe drejt pa kunja...
Vendet ku Islami trajtohet permbajne, pervec varferise edhe fakte te tjera jo-njerezore si ato te permendura me siper...

Kur thoni plot qejf qe ne Shqiperi ka 50%, 70%, 98% besimtare te fese Islame, kush e copetoi Shqiperine???
Ose me sakt, kush nuk e bashkon Shqiperine???

"Besimi ne nje Zot eshte i perbashket" por ju nuk e tregoni kete sepse s'ju le interesi...


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Thu 3 Apr 2014 - 13:24
Message reputation : 50% (2 votes)
Luan_Valikardi shkruajti: "Besimi ne nje Zot eshte i perbashket" por ju nuk e tregoni kete sepse s'ju le interesi...
Ore se me kan thene se je njeri I paskrupullt me kan thene por se je kaq I paditur se kam ditur. Une as nuk jam hoxhe as nuk jam prift dhe Islami nuk eshte lenda ime qe te jap spjegime. Por kete mund ta spjegoj qe ta kuptosh " nese e kupton" .
Besimi ne nje Zot eshte i perbashket
Besimi ne trinitet jo. Triniteti eshte shpikje e interpretimeve njerezore.  Kuptoje mire shpikje e interpretimeve njerzore. Pra edhe vet Bibla e rrezon poshte teorine e trinitetit. trinitetin e hudhe edhe Kurani o shylybyl.
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Thu 3 Apr 2014 - 15:47
Message reputation : 50% (2 votes)
Luan_Valikardi shkruajti:Kur thoni plot qejf qe ne Shqiperi ka 50%, 70%, 98% besimtare te fese Islame, kush e copetoi Shqiperine???
Ose me sakt, kush nuk e bashkon Shqiperine???
 
O I nderuar,Shqiptaret kane qene tolerante dhe kurre nuk kane derdhur gjak per ceshtje fetare ata ne rend te pare e kan pasur atdheun fute ne koke kete. Prej fundit te mesjetes e kendej hapesira shqiptare ishte zone ekuilibri ndermjet dy perandorive me te fuqishme te kohes, Perandorise Osmane dhe Perandorise Austro-hungareze. . Heroi kombetar i shqiptareve Gjergj Kastrioti lindi ne nje familje ortodokse, u be musliman ne oborrin e sulltanit, u be bektashi (ky ishte kusht per t'u bere jeniçer), u kthye ne Shqiperi dhe mori fene e babait (ortodoks) dhe kur vdiq la amanet qe te varrosej ne nje katedrale te te krishtereve katolike (Lezhe).  Ne Shqiperi nuk njihen konfliktet fetare, as ne forme episodike.

Shqiptaret jane njeri nder popujt me shume probleme si ekonomike dhe politike por me nje tolerance te rralle ndermjet feve. Kjo tolerance mbeshtetet ne vetedijen kombetare per faktin se te gjithe shqiptaret te te gjitha besimeve jane te nje gjaku dhe te nje gjuhe, kane origjinen, truallin dhe traditen e perbashket. Kjo ka ndikuar fuqishem ne kohezionin kombetar ne permasa me te gjera dhe ka mobilizuar popullin shqiptar gjate historise per t’u bere rezistence perpjekjeve te vazhdueshme te te huajve qe ta perçanin dhe ta sundonin. Shqiperin e kemi coptuar dhe ndare vete cifti juaj bam nje pushke ose nje dite ske pas mishe me ngrene ke ike ne Greqi e tash me shet mend ketu duke kopjuar neper internet tema dhe shkrime antifetare. Mos mu be me Pap se Papa as me Hoxhe se Hoxha. Trimit dhe atij qe I dhimbsen trojet Shqiptare lufton per to me pushke ne dore jo me ikur e kerkuar azile neper Europe e me shit mend keto tash me shkrime bla bla e ska lidhje cfar shkruan.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Thu 3 Apr 2014 - 18:01
Naki shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:Kur thoni plot qejf qe ne Shqiperi ka 50%, 70%, 98% besimtare te fese Islame, kush e copetoi Shqiperine???
Ose me sakt, kush nuk e bashkon Shqiperine???
 
O I nderuar,Shqiptaret kane qene tolerante dhe kurre nuk kane derdhur gjak per ceshtje fetare ata ne rend te pare e kan pasur atdheun fute ne koke kete. Prej fundit te mesjetes e kendej hapesira shqiptare ishte zone ekuilibri ndermjet dy perandorive me te fuqishme te kohes, Perandorise Osmane dhe Perandorise Austro-hungareze. . Heroi kombetar i shqiptareve Gjergj Kastrioti lindi ne nje familje ortodokse, u be musliman ne oborrin e sulltanit, u be bektashi (ky ishte kusht per t'u bere jeniçer), u kthye ne Shqiperi dhe mori fene e babait (ortodoks) dhe kur vdiq la amanet qe te varrosej ne nje katedrale te te krishtereve katolike (Lezhe).  Ne Shqiperi nuk njihen konfliktet fetare, as ne forme episodike.

Shqiptaret jane njeri nder popujt me shume probleme si ekonomike dhe politike por me nje tolerance te rralle ndermjet feve. Kjo tolerance mbeshtetet ne vetedijen kombetare per faktin se te gjithe shqiptaret te te gjitha besimeve jane te nje gjaku dhe te nje gjuhe, kane origjinen, truallin dhe traditen e perbashket. Kjo ka ndikuar fuqishem ne kohezionin kombetar ne permasa me te gjera dhe ka mobilizuar popullin shqiptar gjate historise per t’u bere rezistence perpjekjeve te vazhdueshme te te huajve qe ta perçanin dhe ta sundonin. Shqiperin e kemi coptuar dhe ndare vete cifti juaj bam nje pushke ose nje dite ske pas mishe me ngrene ke ike ne Greqi e tash me shet mend ketu duke kopjuar neper internet tema dhe shkrime antifetare. Mos mu be me Pap se Papa as me Hoxhe se Hoxha. Trimit dhe atij qe I dhimbsen trojet Shqiptare lufton per to me pushke ne dore jo me ikur e kerkuar azile neper Europe e me shit mend keto tash me shkrime bla bla e ska lidhje cfar shkruan.


Me thua "i nderuar" dhe i shmangesh pyetjes si djalli livanit nepermjet "konfliktit fetar"!
Kush te beri fjale per "konflikt fetar"?!

Pyetja ishte "Ne 50%, 70%, 98% besimtare myslimane qe ju krenoheni per arritjen e kesaj shumice ne Shqiperi, kush e copetoi Shqiperine ose me sakt kush nuk e bashkon Shqiperine?!"

Sipas jush 30 milione shqiptare qe ndodhen ne mergim, cfare jane?

Sipas jush 7 milione shqiptare qe ndodhen ne toka te copetuara, cfare jane?

Sipas jush 6 milione shqiptare qe ndodhen ne Turqi dhe u ndalohet gjuha Shqipe, cfare jane?

Vetem serbit ja ka enda t'i thote shqiptari "Na-ki"...

Ka ndodhur kohet e fundit qe armiku sllavo-grek ne mbeshtetje te turkut formoi nje organizate "UCC" (Ushtria Clirimtare e Camerise) dhe prej ketij kurthi vrane shume atdhetare shqiptare...

Ai forumi tend o "Na-ki (Hapesira e qiejve shqiptare) mos eshte valle nje nga ato organizatat kurthe qe i zbulon kaq shpejt te "paskrupulltet" ?!

Ndaj edhe shoqeria shqiptare eshte rralluar kohet e fundit sepse i ka mare vesh te tilla kurthe qe mbajne eren e m**** me shije mahmutovice...


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Thu 3 Apr 2014 - 21:15
Message reputation : 50% (2 votes)
Që kur feja është lejuar në Shqipëri, besimi islam dhe përkatësia e një pjese të shqiptarëve në të, ka nxitur në mënyrë spazmike debate. Me vonesën tonë në anëtarësimin në BE, dhe së fundmi pjesëmarrjen e kontingjenteve shqiptare në luftën civile siriane, problemi bëhet më akut dhe ngre shumë pyetje: A është Islami një fe e prapambetur që ka sjellë regres? A e pengon modernizimin tonë? Europa është refraktare ndaj nesh, pasi shumica jonë është e besimit islam? A ishte gabim aderimi ynë në Organizatën e Kooperimit Islamik (OKI)? Përgjigjja se fajin e ka Islami, është e barasvlershme me atë që jep injoranca si shpjegim për bubullimën si kollitje e Zotit, apo sëmundjen si ndëshkim i Tij.
Islami, si një nga tre besimet e mëdha monoteiste, nuk është as më i prapambetur dhe as më gjakësor se ato. Nëse Kurani do të lexohej nga një kokënxehtë, do të gjente justifikimin për të rrëmbyer shpatën; nëse do të lexohej nga një mendimtar, do të gjente një burim më shumë mençurie. Në kohët e sotme, shpesh Islami është politizuar dhe kthyer në ideologji që shërben për të marrë pushtetin, grumbulluar pasuri, vendosur sundimin e një kaste apo grupimi të caktuar. Sa u takon fytprerësve që dalin në videot e propagandës, ata janë fanatikë që i ka çdo lloj lëvizjeje militante.
Mendje të ndezura ka edhe në kafkat e zbuluara ashtu si në ato me çallmë. Ajatollah Khomeini, ai që e zbriti Islamin në fushën e politikës së përditshme, thoshte: “Nëse Islami nuk është politikë, atëherë ai nuk është asgjë”. Është mjaft për të kuptuar sa politikë është bërë në emër të Islamit këto dekadat e fundit.
Një ndër atributet që i vishte këtij besimi, është prapambetja dhe intoleranca. Asgjë më pak e vërtetë. Islami ka qenë po ai që ka promovuar matematikën, mjekësinë, urbanizimin, e të tjera, në kapërcyellët e mijëvjeçarëve të parë e të dytë. Perandoria Otomane, ishte një risi për shekullin e 15-të në raport me besimtarët e tjerë. Hebrenjtë që shpëtuan nga turra e druve të inkuizicionit spanjoll, gjetën strehë në Perandorinë Otomane.

Kur zbresim në planin kombëtar dhe vijmë tek anëtarësimi ynë në OKI, atëherë ka mjegulli dhe keqkuptim. Organizata e Kooperimit Islamik ka 57 vende anëtare dhe 6 vëzhguese. Identiteti fetar i saj shërben si sigël, pasi më shumë shërben si organizëm diplomatik, në të cilin lobohet për politika të ditës, apo strategjike. Vende me shumicë ortodokse si Serbia apo Rusia, fuqi si India, kërkojnë të jenë pjesë me të drejta të plota të saj, si një ndër rrugët për të shtrirë ndikimin e tyre dhe të jenë prezentë në qendrat vendimmarrëse. Në mos të ndikojnë, të paktën të neutralizojnë goditje që mund t’i dëmtojnë në planin diplomatik nga iniciativat që vijnë nga OKI. Anëtarësia në OKI, është një mundësi e artë për të bërë politikë në rrafshin global.

Hamendësimet se anëtarësimi të kushtëzon të veshësh benevrekë e të mbash çallmë, nuk ka lidhje me realitetin. Nëse kjo organizatë nuk ka qenë aktive në njohjen e Kosovës, kjo nuk është arsye që të lëmë fushë të lirë për kundërshtarët tanë, por të mundohemi të korrigjojmë gabimet. Kur edhe një superfuqi si SHBA ka të dërguar special pranë saj, ne nuk e kemi luksin ta shpërfillim.
Pas 23 vjetësh tranzicion, shqiptarët janë të dëshiruar të quhen zyrtarisht europianë, dhe vonesa ngjall padurim. Kriza e vlerave dhe ekonomike, shtyn të rinjtë të besojnë në idhuj të rremë. Por vonesa jonë, nuk është faji i Islamit, por yni. Janë mbi një miliard njerëz që besojnë në Islam, që kanë zbuluar anën njerëzore të tij. Rruga për të qenë pjesë e Europës, nuk është deislamizimi i popullsisë, dhe as demonizimi i saj.

Duhet vetëm të bëjmë detyrat që na cakton Brukseli. Dhe kjo, nuk ka lidhje me fenë, por me ndershmërinë në plotësimin e kritereve civile për të qenë pjesë e Europës. Kush përdor fenë për të justifikuar politikat e gabuara, nuk bën asgjë më pak se kush një mijë vjet më parë, nxiste turmat që të pushtonin Jerusalemin në emër të Krishtit, apo Evropën në emër të xhihadit. Me rezultat final, shkatërrimin e vetes.


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ja pse islami është i domosdoshëm!!? J5zhxd
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Thu 3 Apr 2014 - 21:25
Princo shkruajti:Që kur feja është lejuar në Shqipëri, besimi islam dhe përkatësia e një pjese të shqiptarëve në të, ka nxitur në mënyrë spazmike debate. Me vonesën tonë në anëtarësimin në BE, dhe së fundmi pjesëmarrjen e kontingjenteve shqiptare në luftën civile siriane, problemi bëhet më akut dhe ngre shumë pyetje: A është Islami një fe e prapambetur që ka sjellë regres? A e pengon modernizimin tonë? Europa është refraktare ndaj nesh, pasi shumica jonë është e besimit islam? A ishte gabim aderimi ynë në Organizatën e Kooperimit Islamik (OKI)? Përgjigjja se fajin e ka Islami, është e barasvlershme me atë që jep injoranca si shpjegim për bubullimën si kollitje e Zotit, apo sëmundjen si ndëshkim i Tij.
Islami, si një nga tre besimet e mëdha monoteiste, nuk është as më i prapambetur dhe as më gjakësor se ato. Nëse Kurani do të lexohej nga një kokënxehtë, do të gjente justifikimin për të rrëmbyer shpatën; nëse do të lexohej nga një mendimtar, do të gjente një burim më shumë mençurie. Në kohët e sotme, shpesh Islami është politizuar dhe kthyer në ideologji që shërben për të marrë pushtetin, grumbulluar pasuri, vendosur sundimin e një kaste apo grupimi të caktuar. Sa u takon fytprerësve që dalin në videot e propagandës, ata janë fanatikë që i ka çdo lloj lëvizjeje militante.
Mendje të ndezura ka edhe në kafkat e zbuluara ashtu si në ato me çallmë. Ajatollah Khomeini, ai që e zbriti Islamin në fushën e politikës së përditshme, thoshte: “Nëse Islami nuk është politikë, atëherë ai nuk është asgjë”. Është mjaft për të kuptuar sa politikë është bërë në emër të Islamit këto dekadat e fundit.
Një ndër atributet që i vishte këtij besimi, është prapambetja dhe intoleranca. Asgjë më pak e vërtetë. Islami ka qenë po ai që ka promovuar matematikën, mjekësinë, urbanizimin, e të tjera, në kapërcyellët e mijëvjeçarëve të parë e të dytë. Perandoria Otomane, ishte një risi për shekullin e 15-të në raport me besimtarët e tjerë. Hebrenjtë që shpëtuan nga turra e druve të inkuizicionit spanjoll, gjetën strehë në Perandorinë Otomane.

Kur zbresim në planin kombëtar dhe vijmë tek anëtarësimi ynë në OKI, atëherë ka mjegulli dhe keqkuptim. Organizata e Kooperimit Islamik ka 57 vende anëtare dhe 6 vëzhguese. Identiteti fetar i saj shërben si sigël, pasi më shumë shërben si organizëm diplomatik, në të cilin lobohet për politika të ditës, apo strategjike. Vende me shumicë ortodokse si Serbia apo Rusia, fuqi si India, kërkojnë të jenë pjesë me të drejta të plota të saj, si një ndër rrugët për të shtrirë ndikimin e tyre dhe të jenë prezentë në qendrat vendimmarrëse. Në mos të ndikojnë, të paktën të neutralizojnë goditje që mund t’i dëmtojnë në planin diplomatik nga iniciativat që vijnë nga OKI. Anëtarësia në OKI, është një mundësi e artë për të bërë politikë në rrafshin global.

Hamendësimet se anëtarësimi të kushtëzon të veshësh benevrekë e të mbash çallmë, nuk ka lidhje me realitetin. Nëse kjo organizatë nuk ka qenë aktive në njohjen e Kosovës, kjo nuk është arsye që të lëmë fushë të lirë për kundërshtarët tanë, por të mundohemi të korrigjojmë gabimet. Kur edhe një superfuqi si SHBA ka të dërguar special pranë saj, ne nuk e kemi luksin ta shpërfillim.
Pas 23 vjetësh tranzicion, shqiptarët janë të dëshiruar të quhen zyrtarisht europianë, dhe vonesa ngjall padurim. Kriza e vlerave dhe ekonomike, shtyn të rinjtë të besojnë në idhuj të rremë. Por vonesa jonë, nuk është faji i Islamit, por yni. Janë mbi një miliard njerëz që besojnë në Islam, që kanë zbuluar anën njerëzore të tij. Rruga për të qenë pjesë e Europës, nuk është deislamizimi i popullsisë, dhe as demonizimi i saj.

Duhet vetëm të bëjmë detyrat që na cakton Brukseli. Dhe kjo, nuk ka lidhje me fenë, por me ndershmërinë në plotësimin e kritereve civile për të qenë pjesë e Europës. Kush përdor fenë për të justifikuar politikat e gabuara, nuk bën asgjë më pak se kush një mijë vjet më parë, nxiste turmat që të pushtonin Jerusalemin në emër të Krishtit, apo Evropën në emër të xhihadit. Me rezultat final, shkatërrimin e vetes.


Mos mo se zemerove anetarin "Naki"-...  grrrr 

Nuk e lexove sa ndjeshem qe ka fole:
"me shet mend ketu duke kopjuar neper internet tema dhe shkrime antifetare"

...ndersa ti vazhdon te njejtin avaz!  grrrr


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Thu 3 Apr 2014 - 22:49
Message reputation : 50% (2 votes)
Ai forumi tend o "Na-ki (Hapesira e qiejve shqiptare) mos eshte valle nje nga ato organizatat kurthe qe i zbulon kaq shpejt te "paskrupulltet" ?!
Lesho nje sy dhe shef numrin e vizitorve. Une marr leke te majme nga ai forum nese nuk e ke ditur dhe aty nuk me intereson as feja as politika por leku zoteri. Sa here qe ti hap ate faqe mua mi sjell 0.03 cent  Very Happy
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sat 5 Apr 2014 - 20:09
Naki shkruajti:
Ai forumi tend o "Na-ki (Hapesira e qiejve shqiptare) mos eshte valle nje nga ato organizatat kurthe qe i zbulon kaq shpejt te "paskrupulltet" ?!
Lesho nje sy dhe shef numrin e vizitorve. Une marr leke te majme nga ai forum nese nuk e ke ditur dhe aty nuk me intereson as feja as politika por leku zoteri. Sa here qe ti hap ate faqe mua mi sjell 0.03 cent  Very Happy


Ja kush bie ndesh me fjalet e tij...

__

NakiPo kthehem ne teme pra. Shqiperine nuk e ndan fete por kurvat ( kurvat mund ti kene dy gjini )
nese je shqiptare I vertete kerkoje kengen Moj Evrope (Europe) moj ****** e vjeter.... dhe mblidh mend e mos repliko me tendenca sepse ate qe kerkon do e marresh.

__


____________________


A ka me kurr-ve se nje person qe i intereson vetem leku?


Edhe kishes ortodokse nuk i interesojne besimtaret por vetem leku qe i hyn ne kukuma, por qe nuk jeni as serb, as grek, as turk e as shqiptar atehere cfare mbetet te jeni!


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 0:17
Ca beni me keto fjale amon, asnjeri- tjetrit nuk mund t'ia ndryshoni bindjen, nese doni te na tregoni trimerine tuaj shkoni aty ku eshte vendi, sepse me fjale gjithsecili prej nesh mund te flas, mos na ndyni edhe neve per cilendo ceshtje qofte....Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 0:58
Message reputation : 100% (1 vote)
BeSaa shkruajti:Ca beni me keto fjale amon, asnjeri- tjetrit nuk mund t'ia ndryshoni bindjen, nese doni te na tregoni trimerine tuaj shkoni aty ku eshte vendi, sepse me fjale gjithsecili prej nesh mund te flas, mos na ndyni edhe neve per cilendo ceshtje qofte....
E ku qenka vendi sipas teje. Cfar flet cfar trimerie me ceke ketu ne forum per kete jane forumet debate dhe askush nuk e kercnoi askend . Lexove ti ndonje kercnim ketu ? Postuesi shkruan se 98% e Kosovarve jane idiota dhe ti me thua shkoni kua vendi pffff
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 1:02
Ja pse islami s'eshte i nevojshem..!
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 1:06
Naki shkruajti:
BeSaa shkruajti:Ca beni me keto fjale amon, asnjeri- tjetrit nuk mund t'ia ndryshoni bindjen, nese doni te na tregoni trimerine tuaj shkoni aty ku eshte vendi, sepse me fjale gjithsecili prej nesh mund te flas, mos na ndyni edhe neve per cilendo ceshtje qofte....
E ku qenka vendi sipas teje. Cfar flet cfar trimerie me ceke ketu ne forum per kete jane forumet debate dhe askush nuk e kercnoi askend . Lexove ti ndonje kercnim ketu ? Postuesi shkruan se 98% e Kosovarve jane idiota dhe ti me thua shkoni kua vendi pffff
Nuk jam kunder debatev ne forum por duhet te kene secila nje limit e jo te dalin jasht kornizave te saj, sepse perderisa dikush ofendon fene e tjetrit nuk eshte debat por thjesh injorim... ( Secili ka mendimet e veta por askush nuk mund t'i ndryshoj bindjet askujt ne cka beson ...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 1:08
Message reputation : 50% (2 votes)
Po ta lexosh temen nga hapja e saj do e gjesh te verteten zonja apo zonjusha administratore.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 1:11
Message reputation : 100% (1 vote)
I kam lexuar te gjitha postimet dhe nuk postoj pa qene ne rrjedha te temes, dhe nuk eshte tema e pare kjo qe per te njejtat gjera debatojne, dhe ate me te njejtat fjale ...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 1:36
Message reputation : 50% (2 votes)
Dakord dakord edhe une nuk kam te drejte te flas per tema teologjike ngase nuk kam njohuri dhe isha real ne fill e ceka nuk jam as i xhamise as i kishes mirpo nje gje qe e dine bota se trojet shqiptare nuk i kan coptuar besimet fetare as fete por fuqit e medha te cilat akoma i coptojne dhe ne fatkeqsisht nuk kemi force e fuqi tu kundervihemi. Asnje fe sa une kamlexuar nuk e kundershton fen o besimin e tjetrit. Cka eshte me rendesi te gjitha fete e besojne nje Zot. Por.... ta qush nje popull duke cekur 98% jane idiota nuk do koment ishalla me bie rasti te pi nje kafe ndokund me Luanin dhe ti tregoj se nuk jemi idiota por Shqiptar pavaresisht jetojme ne Kosove , Iran, Irak, Greqi apo Shqiperi.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 11:22
Naki shkruajti:Dakord dakord edhe une nuk kam te drejte te flas per tema teologjike ngase nuk kam njohuri dhe isha real ne fill e ceka nuk jam as i xhamise as i kishes mirpo nje gje qe e dine bota se trojet shqiptare nuk i kan coptuar besimet fetare as fete por fuqit e medha te cilat akoma i coptojne dhe ne fatkeqsisht nuk kemi force e fuqi tu kundervihemi. Asnje fe sa une kamlexuar nuk e kundershton fen o besimin e tjetrit. Cka eshte me rendesi te gjitha fete e besojne nje Zot. Por.... ta qush nje popull duke cekur 98% jane idiota nuk do koment ishalla me bie rasti te pi nje kafe ndokund me Luanin dhe ti tregoj se nuk jemi idiota por Shqiptar pavaresisht jetojme ne Kosove , Iran, Irak, Greqi apo Shqiperi.Qe njerezimi ka prejardhje SHQIPTARE, e di me mire se ju qe jo origjinen nuk dini te respektoni por as te tanishmen qe flasim...

Luan_Valikardi shkruajti:
Naki shkruajti:Luan kafsha gjithmone mbetet kafshe o ne islam o ne krishterizem o ne ateizem... Very Happy
Pyetja ime cilit besim i perket ti Very Happy


Po pra, kafsha gjithmone mbetet kafshe, prandaj e lame te copetuar Shqiperine sepse jemi kafshe ?!

Mbi pyetjen "cilit besim i perkas", eshte si te me thuash "cilit islam i perkas"!...

E dime shume mire se shqiptaret jane "besnike", kane "bese" dhe e mbajne "fe-ja-len", pra mbajne fjalen e lene (besimin e lene)...

- ISLAM = IS LAM = BIS LAM = BES LAM


Shprehja "Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria" tregon shume qarte kuptimin "Fejala e Shqiptarit eshte SHQIPE"...

- Alla = A lla = At i lart

- Salam alekun = Cmallam mallekun (cmallem mallin)
- Alekun salam = Mallekun cmallam (mallin cmallem)
- Mysliman = Mys liman = Mes luman (Meslumet)
Ku ndodhen "Meslumet" ?
Ne "Mesopotami"...

Shqiperia ka "malesore" me teper, pastaj "meslume" e "fushore"...


Edhe diku ketu ne nje teme tjeter ju kame sqaruar per lashtesine e vleres se cmuar qe shfaq gjuha jone SHQIPE...

E kuptuat se cilit besim i perkas une dhe SHQIPTARI bashke me mua ?...

ISLAMI O VELLEZER ESHTE I DOMOSDOSHEM NESE VERTET "BES LAM", POR NESE VIJOJME ATE QE ARMIQTE KANE DASHUR TE BEJNE PRA ZHDUKJEN E SE VERTETES HUMBJEN E GJUHES SHQIPE, ATEHERE DO TE QUHEJ THJESHTE PARTI POLITIKE DHE JO "BESE"...


Thuhet se profetet e derguar nga Zoti jane:
-Abrahami
-Moisiu
-Isu Krishti
-Muhamedi


Ne fund te lutjes qe i drejtohemi Zotit, themi AMIN...
Nuk ju bene pershtypje se renditja e kater profeteve te derguar prej Zotit formojne nga germat e para te emrave te tyre fjalen "AMIM"...


-Amim = Am im = Ama ime


Une besoj ne Zot, SHQIP.


Luan_Valikardi
(E.J.K)


"ISLAMI O VELLEZER ESHTE I DOMOSDOSHEM NESE VERTET "BES LAM", POR NESE VIJOJME ATE QE ARMIQTE KANE DASHUR TE BEJNE PRA ZHDUKJEN E SE VERTETES HUMBJEN E GJUHES SHQIPE, ATEHERE DO TE QUHEJ THJESHTE PARTI POLITIKE DHE JO "BESE"..."

___


Por ju "Naki" e "Princo" jeni te pabese, SHQIP ju kam sqaruar por ju ushtroni qellime armike "zhdukjen e gjuhes SHQIPE", ndryshe nuk do shpjegohej ky kundershtim qe veproni pa te drejte...

Anetari Princo ka thene disa dite me pare se kombi shqiptar perbehet ne 98% nga besimi islam dhe me pas ka thene se "qe ne Kosove kane me shume te drejta serbet e ka fajin injoranca", atehere ju "Naki" nese jeni i sakte duhet te thoni keshtu "Por.... ta qush nje popull duke cekur 98% jane idiota nuk do koment ishalla me bie rasti te pi nje kafe ndokund me PRINCON" dhe pastaj ne dac puthe e ne dac martoje ti ate Princon tend qe i del krahe duke luajtur ne forum rol me dy fytyra nderkohe...

Deri me tani e perjete qofte, ndonje zhdukje te gjuhes SHQIPE nuk arrini dot e na hani mune por ja se cfare arrini...

Kur s'i arrinte dot dhelpra rrushte thoshte jane te pabere!


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 11:31


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Sun 6 Apr 2014 - 21:26
Message reputation : 50% (2 votes)
Nuk do shum Komente..
Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 10246619_720896331295387_1340995581_n


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Ja pse islami është i domosdoshëm!!? J5zhxd
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 7 Apr 2014 - 13:05
Princo shkruajti:Nuk do shum Komente..
Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 10246619_720896331295387_1340995581_n


Sipas kesaj propagande, ku ne seline e BIK-ut jane flamuri i Shqiperise dhe flamuri i Kosoves ndersa ju thoni qe "paraqiten flamujt shqiptare", atehere ne seline e Ipeshkevise ku jane flamuri i Vatikanit dhe flamuri i Kosoves ju po thoni qe "paraqiten flamujt vatikanit", cfare doni te thoni?!

Qe flamuri i Shqiperise dhe flamuri i Kosoves jane flamuj SHQIPTARE, kjo eshte e vertete...
Qe flamuri i Vatikanit dhe flamuri i Kosoves te konsiderohen si flamujt e Vatikanit, me ke talleni?!
Apo doni se shpifni se flamuri i Kosoves eshte ose i BIK-ut ose i Vatikanit???

U lodhe shume propaganda juaj per ta bere kete fotografi...


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Naki
Naki
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 177
<b>Hobi</b> Hobi : Peshkimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Republika e Kosoves
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/02/2010
http://www.nasergashi.com

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Mon 7 Apr 2014 - 14:34
Message reputation : 50% (2 votes)
Princo, degjom mua mos lodhe koken me njerez te rangut te ketij Luanit mos ja var fare le te shkruan dite e nate se ky nuk shef me larg se hunda e vete. Ti ketij kot I thua se feja eshte e drejte personale dhe individuale e secilit dhe nuk imponohet me dhune e merr secili ate qe do dhe I pelqen.
Ne fotografi deshmohet qarte se kush ne rend te pare ka Atdheun dhe simbolet e atedheut e pastaj fen. Disa here e kam cekur por eshte e kote te dialogosh me te ngase injoranca nuk e lejon ta pranon realitetin.
Si feja islame si feja krishtere si ajo ortodokse eshte besim individi jo I shoqerise sepse askush nuk mund ta imponon nese ti vete nuk e pranon.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

prej Wed 9 Apr 2014 - 20:04


Ja pse islami është i domosdoshëm!!? 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Ja pse islami është i domosdoshëm!!?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi