Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 5 Jul 2014 - 21:26
Dy gjeste simbolike përdhosëse të simbolit kombëtar të shqiptarëve, shtatores së Gjergj Kastriotit Skënderbeut, nuk janë të rastësishëm dhe pa domethënie. E kemi fjalën për lënien pa autorësi në periferi të Tiranës para disa muajsh të një skulpture-monstër, në të cilën paraqitej Heroi ynë Kombëtar si një përbindësh. Qartazi ishte lënë të nënkuptohej se kjo ishte vepër e radikalëve islamikë, të cilët ekspozonin antagonizmin e tyre me atë çka përfaqëson Gjergj Kastrioti në historinë, jo vetëm shqiptare, por edhe atë evropiane.

Javën e shkuar në Kaçanik, rezulton të filmohet për llogari të YouTube një sekuencë e një xhihadisti shqiptar, i cili shuplakon bustin e bronztë të Skënderbeut dhe duke fshehur fytyrën, edhe e pështyn atë. Ky i fundit sipas raportimit të mediave në Kosovë, tashmë do të përballet me gjykatën, e cila pritet ta dënojë deri në nëntë vjet burg.

Gjithsesi, rasti në Tiranë i pazbardhur dhe ai në Kaçanik, janë dy akte të pastra përdhosëse të simbolit kombëtar, të cilat lidhen pazgjidhshmërisht me triumfin e doktrinës xhihadiste në ndërgjegjen e militantëve shqiptarë.

Këto episode të ngjara në Shqipëri dhe Kosovë, janë pjesë e një historie të re përfshirjeje të një numri të paregjistruar xhihadistësh shqiptarë në ushtrinë globale të xhihadizmit. Një përfshirje e tillë e vënë re prej medias ndërkombëtare dhe e fokusuar në raportimet e medias më të rëndësishme si CNN, BBC, Haftington Post etj. ka alarmuar shumë struktura sigurie dhe shërbimesh inteligjente në BE dhe sidomos në rajonin tonë.

Zhvillimet ekstreme po e bëjnë edhe më të paqartë ardhmërinë e Lindjes së Mesme dhe po shënojnë atë që ish-ministri i Jashtëm gjerman Joshka Fisher (shef i diplomacisë gjermane deri në vitin 2005), e konsideron “rikthim historie”. Në fakt ish-zëvendëskancelari gjerman në artikullin e publikuar gjatë 48 orëve të fundit edhe në shqip në disa faqe, referencë të parë ka një parashikim të Francis Fukuyama njëzet vjet më parë, kur ai parashikonte “fundin e historisë” dhe botën që mban frymën.

Se çfarë po ngjet në territoret e sotme të Irakut, Sirisë, në përgjithësi në Lindjen e Mesme etj., kjo është pjesë e një misioni të ri informues për mediat globale dhe qytetarët e tmerruar e të ndarë të asaj pjese të botës.

Reaksioni zinxhir duket se ka nisur, por ndalimi apo masat preventive për lokalizimin e tij janë ende të paqarta dhe sipas shenjave, edhe të pamjaftueshme. Por kjo histori në zhvillim, me ndikime dhe të papritura të ardhme, me tronditje të pashmangshme dhe sidomos me trazime si në parashikime të “fundit të historisë”, po e përfshijnë edhe hapësirën shqiptare. Në artikullin që cituam me autor Joshka Fisher, që mban titullin “Lindja e Mesme dhe rikthimi i historisë…”, në fund të tij theksohet:

“Për Evropën, zhvillimet në Lindjen e Mesme paraqesin dy rreziqe madhorë: rikthimi i luftëtarëve xhihadistë që kërcënojnë të sjellin terrorizmin me vete, si dhe përhapja e ideve të tyre ekstremiste në Ballkan. Në interes të sigurisë së tyre, Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare do të detyrohen t’i kushtojnë më shumë vëmendje Evropës Juglindore”.

Xhihadizmi dhe zhvillimet që lidhen me një doktrinë në ardhje të fuqishme si veprim dhe përmbajtje fetare, kanë nisur të bëhen prezent dhe aktivizojnë edhe shqiptarë të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë. Kjo përfshirje nga sa e raportojnë pjesërisht dhe paqartësisht mediat, është në shtim dhe me shtrirje të pakontrolluar. Kultura e përfshirjes është e pashfaqur se si dhe deri ku ka mbërritur ndër besimtarë dhe aktivistë që si dukje të parë kanë mjekrat, por si thellësi mbartin heshtjen dhe pazëshmërinë.

Kjo përfshirje shqiptarësh sipas statistikave që vijnë nga jashtë është më e madhe nga sa e dinë strukturat dhe shërbimet tona institucionale. Pandalshmëria e tyre është diçka e thënë dhe e lexuar. Ajo ka lidhje me ndërgjegjen dhe një kapërcim të ri në besim dhe zell të tyre, pra të këtyre besimtaro-militantëve. Mendimi i institucioneve tona se sipërmarrjet apo masat preventive të Bashkimit Evropian, SHBA-së apo strukturave të sigurisë rajonale, duket se reflekton një mentalitet pritmënie dhe delegimi të përgjegjësisë.

Ndikimi i kësaj force besimtarësh të indoktrinuar në të ardhmen e afërt është i pashmangshëm edhe në realitetet shqiptare. Diku me më tepër dukje e diku më pak. Sipas indikacioneve dhe dëshmive të deritanishme, në hapësirën shqiptare në Maqedoni dhe në Kosovë shfaqja e këtyre militantëve është më flagrante dhe tentativat e tyre për dukje dhe organizim po bëhen më të shpeshta. Ndërsa në Shqipëri lëvizjet dhe lidhjet e tyre mbesin më të padukshme, por në disa periferi dhe institucione besimi në periferi qytetesh duket se kanë më tepër organizim.

Ndikimi i frymës dhe lëvizjes së ISIS në Lindjen e Mesme nuk është i kufizuar për territore dhe komunitete të tjera besimtarësh. Alarmi global për këtë dukuri është dhënë me kohë. Ndërkohë që institucionet dhe organizmat e sigurisë në BE dhe SHBA, po shumëfishojnë apelet për institucionet e sigurisë kombëtare të shteteve me më tepër mundësi dhe rrethana për këtë strukturë radikale. Forca terroriste e së cilës, tashmë nuk është e largët për asnjë vend të Ballkanit, aq më tepër për hapësirën shqiptare. Leximi drejt i brendisë apo “frymës së këtij militantizmi”, do të evitonte të ardhmen me antagonizma radikale dhe dasi që gjakojnë.

Lindja e Mesme po dëshmohet shumë afër me ne, jo prej diplomacisë dhe sipërmarrjeve shtetërore në shkëmbime tregtare apo lidhje ekonomike, por pikësëpari tronditshëm, përmes angazhimesh dhe përfshirjesh të xhihadistëve shqiptarë. Ata, nëse kanë ikur për t’u përfshirë në struktura apo formacione të cilat po gjakojnë dhe ndryshojnë historinë e sotme të paqartë të Lindjes së Mesme, nesër, pas rikthimit, do të trazojnë hapur apo fshehtas ndërgjegje dhe zemra bashkëfamiljarësh dhe bashkëbesimtarësh në atdheun e tyre. Për këtë shkak të ikurit në padijen tonë, mund të kthehen si fatkeqësi dhe pësim për ne.

Syçeltësia dhe veprimi në këtë rast ka lidhje me njerëzit tanë, të cilët duhen penguar për të mos u konvertuar në ndëshkues dhe besimtarë agresorë të ligjit dhe shtetit dhe natyrshëm edhe të bashkëjetesës mes religjioneve.

(Marrë nga: Gazeta Shqip) Aleksander Çipa


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sun 6 Jul 2014 - 18:18
Fytyra "e shpifur" islamike (sepse keshtu po tregon), nuk pelqen hyrjen e Shqiperise ne Bashkimin Europian dhe bene c'mos qe te paraqitet penguese gjate ketij drejtimi...

NE KOHEN E GJERGJ KASTRIOTIT, SHQIPTARI MBROJTI EUROPEN...

NE KOHEN E LUAN VALIKARDIT, EUROPIANI MBRON SHQIPERINE...


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Mon 14 Jul 2014 - 23:57
Message reputation : 100% (1 vote)
Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 10427297_747001738671609_8219321494702300650_nSinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Tue 15 Jul 2014 - 0:39
Message reputation : 0% (1 vote)
nuk jan ata shiptar XHihadistet po jan shiptar musliman dhe kan shum te drejt sepse Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolikeLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Tue 15 Jul 2014 - 16:16
Kushtrimi4 shkruajti:nuk jan ata shiptar XHihadistet po jan shiptar musliman dhe kan shum te drejt sepse Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolikeKeshtu te meson turku mo?

Harroi turku se i vdiqen 2000000 (dy milion) ushtare turq ne mundimin per te pushtuar Shqiperine, ne kohen e Skenderbeut?

Qe kur "pushtuesi turk" quhet "shqiptar mysliman"?

Shikojini mire a ishin te krishtere apo myslimane shqiptaret para ardhjes se turqve:

https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41932-principatat-arberore-dhe-flamuret-perkates-nga-shekulli-12-14


Ju duket ndonje simbol mysliman ne Principatat Arberore?

Perkundrazi, vetem simbol Krishterimi tregojne:

https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41933-feja-e-shqiptarit-eshte-shqiptariaPra, mos shpifni ndyresi se tregoheni te ndyre...

Qe feja eshte zgjedhje personale, kjo nuk mohoet...

Po, pse "turku" e mohoi fene e Krishtere ne Shqiperi?

Edhe Serbia ishte nen Perandorine Osmane, si edhe Greqia ishte nen Perandorine Osmane, por ato ishin dhe mbeten ne fene e Krishtere...

Sot, mund te jete mysliman edhe Suedezi i cili ne flamurin e tij mban simbolin e Krishtere dhe kjo nuk ka asgje te keqe sepse si vertet feja eshte BESIM PERSONAL...

Atehere, cfare dreqin ka feja "islame" qe shpif kunder HEROIT SHQIPTAR GJERGJ KASTRIOTI (SKENDERBEU) ?!

FEJA, KA QENE THJESHTE JUSTIFIKIMI PER PERANDORINE OSMANE (TURKE) PER TE MUNDUR TE HYJE NE TOKA QE S'I PERKASIN.

NDAJ, SHQIPETARET NE MBROJTJE TE ATDHEUT KUNDER PUSHTIMIT TURK VEPRUAN ME TE VETMEN ARME MBROJTESE (PER MOS-SHFARROSJE): "MYSLIMANIZIMIN".

SHQIPTARET I'U PERSHTATEN FESE ISLAME KUR TURKU NUK KISHTE TE IKUR, POR DERI NE KOHEN E SKENDERBEUT MBROJTJA SHQIPTARE BAZOHEJ NE FENE E KRISHTERE.

TURQET PERFITUAN NGA NDARJA E KRISHTERIMIT (ne ortodokse dhe katolike), DHE KJO ISHTE NJE MBESHTETJE KRYESORE PER FILLIMIN E PUSHTIMIT OSMAN...

SHQIPTARET NUK E PRANONIN NDARJEN E KRISHTERIMIT DHE NGA KY VENDIM NUK PATEN KURRE NDIHME NGA "EUROPA E KRISHTERE"!


Skenderbeu nuk vrau vetem turrq por vrau edhe serrb, ne mbrojtje te Atdheut (Shqiperi), por cfare t'u thuash turrkovicave sot!...


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 0:56
Message reputation : 0% (1 vote)
ti ore Luan nuk e kupton te vrteten sepse ke koken met plot urrejte per shiptaret musliman hyn pak ne historin shiptare dhe hulumto do ta gjajsh te vrteten se ky Skendebeu i vrau 250 mi vellezer te ti musliman sepse ata nuk e pranuan fen katolikeLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 12:40
Kushtrimi4 shkruajti: ti ore Luan nuk e kupton te vrteten sepse ke koken met plot urrejte per shiptaret musliman hyn pak ne historin shiptare dhe hulumto do ta gjajsh te vrteten se ky  Skendebeu  i vrau 250 mi vellezer te ti musliman sepse ata nuk e pranuan fen katolike


Kur ma pe koken e k#rrit ti o !d!ot qe vetem te shpifesh di!...


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 17:29
Message reputation : 0% (1 vote)
ore Luan ke deviju totalisht ti ban shum dalime ne mes shiptarve ty te pengon feja ISLAME a esht shpifje kur ti e fyen fen e ZOTIT Islamin dhe ti mire e din se ne kombin shiptar ka mausliman 96%Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 21:33
Kushtrimi4 shkruajti:ore Luan ke deviju totalisht ti ban shum dalime ne mes shiptarve ty te pengon feja ISLAME   a esht shpifje kur ti e fyen fen e ZOTIT Islamin dhe ti mire e din se ne kombin shiptar ka mausliman  96%

Jo mo jo, nuk fyej une fene e Zotit por ju fyeni Heroin e Shqiperise me shpifjet qe thoni...

E more vesh lajmin e fundit, Sllobodan Milloshevici pasi vdiq dhe mesoi se feja e Zotit eshte Islami atehere u be menjehere Mysliman...

Ik e puthe Sllobodan Milloshevicin mo se t'u be vella...


Dhe dallime nuk bej une por ben ti qe me tregon ate shifren "96%", me kopje MAHMUTI e nxorre ate shume?!

Skenderbeu nuk vrau Hamza tradhetarin e qysh do vepronte ato genjeshtrat qe shpifni ju!...

Ju ka vrare turrku ne trru te kokes e s'e keni mare vesh!...

Po t'i thoni turrkut se Gjergj Kastrioti lindi ne vitin 1404 dhe te dergon te fala ne vitin 2014...

https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41933-feja-e-shqiptarit-eshte-shqiptaria


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 23:56
Message reputation : 0% (1 vote)
ka shum si ti pa besimtar e urrejn fen Islame e urrejn dergumin e Zotit Muhametin a,s, ti je shok i djallit Zoti na rujte prej pa besimatr dhe nga djalli i mallkuarKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 23:56
Message reputation : 0% (1 vote)
ka shum si ti pa besimtar e urrejn fen Islame e urrejn dergumin e Zotit Muhametin a,s, ti je shok i djallit Zoti na rujte prej pa besimatr dhe nga djalli i mallkuarKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Wed 16 Jul 2014 - 23:57
Message reputation : 0% (1 vote)
nga kushtrimiBeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 0:27
Message reputation : 100% (2 votes)
Nga ato qe kam lexuar Sekenderbeu thoshte se nuk i vrava se ishin musliman, i vrava se ishin tradhetare, po te ishte ceshtja e fese do te qendroja te Papa ne Vatikan e nuk do te kthehesha te luftoj per kombin tim...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 14:27
Message reputation : 0% (1 vote)
dhe ti je Besa njeri si te vrteten e mohon se po te idhnohet Anna se ajo esht anti muslimane dhe per ket e ka forumin pa anatar historia shiptare ka te shenuar te vrteten se Skenderbeu i vrau vellrzit e vet vetem e vetem si nuk e paranuan fen katolike per ne at koh numri ka qen shum i madh perj 250, mi shipatr Musliman po Zoti nuk ban te pa drejt dhe e rriti numrin e besimtarve Musliman sot ne KOSOVE ka 96% Musliman ne SHipri ka 80,% Musliman Zoti i rujt te gjith inshallaLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 17:04
Kushtrimi4 shkruajti:ka shum si ti pa besimtar e urrejn fen Islame e urrejn dergumin e Zotit  Muhametin a,s, ti je shok i djallit Zoti na rujte prej pa besimatr dhe nga djalli i mallkuar

Nese ti o Kusht-i-rreme nuk ke dale nga b*tha e turrkut, atehere me siguri ke dale pa leje nga spitali psiqiatrik!

Urdhero cfare ke SHPIF, "Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike":

Kushtrimi4 shkruajti:nuk jan ata shiptar XHihadistet po jan shiptar musliman dhe kan shum te drejt sepse Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike

Ndersa per bajga si puna jote, ata qe nuk e pranojne fene islame jane shok i djallit!

Une them "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" ndersa ti me thua --pa besimtar-- / --shok i djallit-- / --i mallkuar-- "vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike" apo "islame" , mo?!!!

Kush i vrau "250 000" shqiptare mo?!
As te genjeni nuk dini se ne kohen e Skenderbeut banoret e Shqiperise ishin gjith e gjith "250 000" ndersa Europa me zorr arrinte 30 milione banore...

Kush i vrau 250 000 "shqiptare" mo?!
I cuks prapanica turrkut nga e verteta se "Origjina e njerezimit eshte SHQIPTARE", ndryshe Planeti Toke mund te quhej Planeti Shqiperi...
Qe do me thene se jo vetem myslimanet i kemi vellezer, po edhe SERBET i kemi vellezer, meqe ra fjala per bajga si puna jote...

Kush e vrau Esat Toptane, e di "mo"?!
Se qe sot ka 30 000 000 (tridhjet milione) SHQIPTARE dhe ne Shqiperine e copetuar jetojne vetem 3 000 000 (tre milione) SHQIPTARE ndersa ne Shqiperine e bashkuar me njemije halle jetojne vetem 7 000 000 (shtat milione) SHQIPTARE, KUSH I VRAU 23 000 000 (NJEZET E TRE MILIONE) SHQIPTARE MO?!

AJO PRAPANICA E TURRKUT QE PO E ZURA DO TA SHQYEJ... AJO PO I VRET SHQIPTARET.


Me qe ra fjala per HEROJN qe vrasin popullin e tyre (sipas teorise islame), t'u thoni xhinda-disteve (njerezve te cmendur) qe te mos vrasin shume palestineze e pastaj te thone se i vrau izraelitushi mo!E more vesh kush i vrau e po i vret shqiptaret mo, apo do ta lexosh shkrimin nga e para???Nese nuk arrin ta lexosh shkrimin se te zuri vdekja, atehere pyete GJERGJ KASTRIOTIN (SKENDERBEUN) aty ne Parajse, perenedereyeshe (perndryshe) ne djall shkofsh o bajge turke.Me respekt, historik: Luan_Valikardi.


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 23:49
Message reputation : 100% (1 vote)
Kushtrimi4 shkruajti:nuk jan ata shiptar XHihadistet po jan shiptar musliman dhe kan shum te drejt sepse Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike
Ty far e flliqt te kisha shperla nga kjo faqe direkt,edhe mos kishe shans ta shihje as me dylBi.

*****-injorant.
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 23:50
Message reputation : 100% (1 vote)
Kushtrimi4 shkruajti:dhe ti je  Besa njeri si te vrteten e mohon se po te idhnohet Anna se ajo esht anti muslimane dhe per ket e ka forumin  pa anatar historia shiptare ka te shenuar  te vrteten se Skenderbeu i vrau vellrzit e vet vetem e vetem si nuk e paranuan fen katolike per ne at koh numri ka qen shum i madh perj  250, mi shipatr Musliman po Zoti nuk ban te pa drejt dhe  e rriti numrin e besimtarve Musliman sot ne KOSOVE ka 96% Musliman ne SHipri ka 80,% Musliman Zoti i rujt te gjith inshalla


Injorant mashkull se as shqip s'di me shkrujt ,edhe jep e mend.

Opinioni yt duhet te izolohet ne mynyre indirekte,sepse fyen shkronjat alfabetit shqip.

Pall
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 23:52
Message reputation : 100% (1 vote)
Kushtrimi4 shkruajti:ka shum si ti pa besimtar e urrejn fen Islame e urrejn dergumin e Zotit  Muhametin a,s, ti je shok i djallit Zoti na rujte prej pa besimatr dhe nga djalli i mallkuar
Zotit tat e llogjikes tate ua bej jashteqitjen me mengjes.
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Fri 18 Jul 2014 - 23:53
Message reputation : 100% (1 vote)
Kushtrimi4 shkruajti:ore Luan ke deviju totalisht ti ban shum dalime ne mes shiptarve ty te pengon feja ISLAME   a esht shpifje kur ti e fyen fen e ZOTIT Islamin dhe ti mire e din se ne kombin shiptar ka mausliman  96%
Google translate s'te punon mire,edhe shqiptaret s'te kuptojne.

Matuf plak.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 2:36
Message reputation : 0% (1 vote)
ti je injorat njeri i prisht ne shpirt sepse te pengon e vrteta ti ore Albo o teveqel se ti je me i keq se djalli i mallkuarKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 3:00
Message reputation : 0% (1 vote)
Merzitur 


Edituar për herë të fundit nga Kushtrimi4 në Sat 19 Jul 2014 - 3:06, edituar 1 herë gjithsej
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 3:01
Message reputation : 0% (1 vote)
Merzitur 


Edituar për herë të fundit nga Kushtrimi4 në Sat 19 Jul 2014 - 3:07, edituar 1 herë gjithsejKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 3:01
Message reputation : 0% (1 vote)
nga KushtrimiKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 3:02
Message reputation : 0% (1 vote)

nga KushtrimiKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 3:03
Message reputation : 0% (1 vote)

nga KushtrimiKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 3:05
Message reputation : 0% (1 vote)
[quote="Albo"]
Kushtrimi4 shkruajti:nuk jan ata shiptar XHihadistet po jan shiptar musliman dhe kan shum te drejt sepse Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike
Ty far e flliqt te kisha shperla nga kjo faqe direkt,edhe mos kishe shans ta shihje as me dylBi.

*****-injorant.[/quote


to ore mbeturina e DerritLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 16:36
Luan_Valikardi shkruajti:
Kushtrimi4 shkruajti:ka shum si ti pa besimtar e urrejn fen Islame e urrejn dergumin e Zotit Muhametin a,s, ti je shok i djallit Zoti na rujte prej pa besimatr dhe nga djalli i mallkuar

Nese ti o Kusht-i-rreme nuk ke dale nga b*tha e turrkut, atehere me siguri ke dale pa leje nga spitali psiqiatrik!

Urdhero cfare ke SHPIF, "Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike":

Kushtrimi4 shkruajti:nuk jan ata shiptar XHihadistet po jan shiptar musliman dhe kan shum te drejt sepse Skenderbeu i vrau 250 mi shipatr misliman vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike

Ndersa per bajga si puna jote, ata qe nuk e pranojne fene islame jane shok i djallit!

Une them "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" ndersa ti me thua --pa besimtar-- / --shok i djallit-- / --i mallkuar-- "vetem e vetem si nuk e pranuan fen katolike" apo "islame" , mo?!!!

Kush i vrau "250 000" shqiptare mo?!
As te genjeni nuk dini se ne kohen e Skenderbeut banoret e Shqiperise ishin gjith e gjith "250 000" ndersa Europa me zorr arrinte 30 milione banore...

Kush i vrau 250 000 "shqiptare" mo?!
I cuks prapanica turrkut nga e verteta se "Origjina e njerezimit eshte SHQIPTARE", ndryshe Planeti Toke mund te quhej Planeti Shqiperi...
Qe do me thene se jo vetem myslimanet i kemi vellezer, po edhe SERBET i kemi vellezer, meqe ra fjala per bajga si puna jote...

Kush e vrau Esat Toptane, e di "mo"?!
Se qe sot ka 30 000 000 (tridhjet milione) SHQIPTARE dhe ne Shqiperine e copetuar jetojne vetem 3 000 000 (tre milione) SHQIPTARE ndersa ne Shqiperine e bashkuar me njemije halle jetojne vetem 7 000 000 (shtat milione) SHQIPTARE, KUSH I VRAU 23 000 000 (NJEZET E TRE MILIONE) SHQIPTARE MO?!

AJO PRAPANICA E TURRKUT QE PO E ZURA DO TA SHQYEJ... AJO PO I VRET SHQIPTARET.


Me qe ra fjala per HEROJN qe vrasin popullin e tyre (sipas teorise islame), t'u thoni xhinda-disteve (njerezve te cmendur) qe te mos vrasin shume palestineze e pastaj te thone se i vrau izraelitushi mo!E more vesh kush i vrau e po i vret shqiptaret mo, apo do ta lexosh shkrimin nga e para???Nese nuk arrin ta lexosh shkrimin se te zuri vdekja, atehere pyete GJERGJ KASTRIOTIN (SKENDERBEUN) aty ne Parajse, perenedereyeshe (perndryshe) ne djall shkofsh o bajge turke.Me respekt, historik: Luan_Valikardi.
Nje fotografi perkujtimore se si vdiq bajga e fundit turke pas ketij "lezimi" (sepse fjala e vertete "lezim" eshte sepse "le ze" por disa bajga turke qe thone se Herojte Shqiptare vrasin Shqiptare, harrojne se si Bastardet Turqe kane vrare jo vetem Shqiptare po edhe Gjuhen Shqipe, ku vertotohet ky fakt nga vete plaget qe vijojn Gjuha Shqipe, Shtetet Shqipe dhe ajo shifra "99%" qe nuk eshte "100%" SHQIPE), mire mo... "lexim"?! zfz

https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41257-turqia-nuk-lejon-shkollen-shqipe

...dhe keshtu vdiqen 250 000 bastarde turq!   Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 1796486464


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 22:42
Luan_Valikardi shkruajti:


...edhe pergjigjja pas pergjigjjes se tret para 20919 postimeve te mia.

Shqiptari thot "makina", ***** thot "maqina"...

SHQIPTARI THOT "MA KRENO SKENDERBEUN QE KRENOI SHQIPERINE", TURKU THOT "MA QINERO SKENDERBEUN SE QINEROI SHKIPERINE"...

SHQIPTARI ESHTE "SHQIPTAR", SHKIJA ESHTE "SHKI".

Luan_Valikardi
(E.J.K)


https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t16810-video-humoristike#654927


Qeshni se vdiq turkqia por kujdesni nga turq(shshsh)kia...  Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 573234

Luan_Valikardi
(E.J.K)

Te shtoj edhe dicka tjeter qe edhe me pare kam qene i bindur,,, "qyteti i Shkupit" eshte "qyteti i Shqupit" do me thene qyteti i SHQIPES.

Ndersa tani sa mendoj se i bie "Kosova" te jete "Qosova", pra "SHQIPESOVA".


SHQIPESOVA + SHQIPERIA = SHQIP E SOVA I PERIA (SHQIP E PASH I PARI).

Luan_Valikardi
(e.J.K)


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sat 19 Jul 2014 - 22:56
Message reputation : 0% (1 vote)
O Luan!
Ke ca shpjegime kot se koti or djale.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Sun 20 Jul 2014 - 12:56
Albo shkruajti:O Luan!
Ke ca shpjegime kot se koti or djale.

E di c'ke ti Albo, fle gjume se fle mire dhe zgjohu pastaj si i terrbuar pasi te kesh kuptuar si me lart ca me vonese...

Turqet na kane shperbere gjuhen kaq ("K" a "Q"), sa budallalleku budallallek te te mbetet mo Albo?!

Nje shembull shpjegus:

-A e di se nga vjen fjala "Kukuvaja"?
-Po ta shpjegoj une dhe pastaj gjykoje ti kot (korrt) apo plot (qort)!...

-Sipas zbulimit "k" apo "q" fjala "kukuvaja" dyshon te jete "ququvaja" (QA QA VAJ)...
-Ja ke pare syte "kukuvajes" sa te medhenj qe i ka, i ka te zgurdulluar (zgjere dalluar) sepse QAN...

Duke qene natyrisht mbi pergjigjje te temes, te te pyes "kush e filloi luften ne Siri, Asadi apo Xhind-hadi???"

Ja pra ku erdhem ne teme, Xhind-hadi qahet / Xhind-hadi qesh!
Por, kur gjen shesh ben pershesh ai Xhind-hadi qe njehere qan e njehere qesh...

Qe ja nisin duke qare si po tregohet dhe ne teme, ata duan te nisin luften ne Shqiperi qe te qeshin ne Shqiperi...
(Por harrojne gjene me kryesore, SHQIPERIA ESHTE SHQIPTARE)

Po fle gjume ti Albo se ke Luan Trimin per Shqiperine dhe jo kush trimin qe po me thua "Cili je ti more Burre"!

Meqenese i di ti se cilat jane shpjegimet "kot" e cilat jane shpjegimet "plot", me thuaj etimologjine (kuptimin thurres) te fjales "MAKINE"...
Une e di dhe si burrat do te ta them, por i pari dua te ma thuash ti dhe nese gabon NUK TE FALET.

Luan_Valikardi
(E.J.K)


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

prej Thu 8 Jun 2017 - 21:06
...he mo nga shkuan turrqet, kaq e kishin sa te shkretonin forumet shqiptare???

-Mallkuar qofshin...


Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Xhihadistët rikthehen si anti-Skënderbe

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi