Share
Shko poshtë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 13:47
Message reputation : 100% (1 vote)
First topic message reminder :

NË RRUGËN E JETËS

Në rrugën e jetës
Furtunë deri në kupë të qiellit
Përsëri ditë e plagosur...

Zogjtë pa krih fluturojnë me mua
Apo unë jam vetëm një leckë
E shkëputur nga ngjyra jete...

Me krahët e saj të tërbuar
Pamëshirshëm era më valëvitë
Unë i heshtur presë errësirën e natës
Ndjenjat e kohës të varrosen në qiell...

XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 30 Sep 2011 - 8:15
Message reputation : 100% (1 vote)
JETO

Jeto edhe me lot
Me engjëjt
Në terrin e natës

Këndo
Se vajin e mbytë kënga
Edhe në qiell
Në botën tënde
Ka dashuri
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 30 Sep 2011 - 9:07
XHeladin Hamza shkruajti:JETO

Jeto edhe me lot
Me engjëjt
Në terrin e natës

Këndo
Se vajin e mbytë kënga
Edhe në qiell
Në botën tënde
Ka dashuri

nji poezi e bukur qe te mush me emocione dhe nji here urime


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 30 Sep 2011 - 12:50
Selda shkruajti:
XHeladin Hamza shkruajti:JETO

Jeto edhe me lot
Me engjëjt
Në terrin e natës

Këndo
Se vajin e mbytë kënga
Edhe në qiell
Në botën tënde
Ka dashuri

nji poezi e bukur qe te mush me emocione dhe nji here urime

E nderuara z. Selda,
Ndjej kënaqësi shpirtërore kur lexuesit mbushen me emocionet gjatë leximit të poezive. Në fakt qëllimi është arijtur që lexuesi ta gjejë veten në te.
Faleminderit që gjeni kohë për leximin dhe komentimin e poezive të mija.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 30 Sep 2011 - 12:53
TË SHOH TY

Vështroj në qiell kah engjëjt
Sa herë të kërkoja në mes tyre
Të shoh ty

Në krahët
E erës më bartë
Nëpër ëndrrat që lulëzuan
Në fushën e dashurisë sime.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 30 Sep 2011 - 16:52
XHeladin Hamza shkruajti:TË SHOH TY

Vështroj në qiell kah engjëjt
Sa herë të kërkoja në mes tyre
Të shoh ty

Në krahët
E erës më bartë
Nëpër ëndrrat që lulëzuan
Në fushën e dashurisë sime.

xheladin me lejo qe kyt vjershe ta ve ne firmen teme se asht shum e bukur


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 1 Oct 2011 - 7:17
E nderuara z SELDA eshte kenaqesi e vecante dhe nje ndere per mua qe ju i pelqeni keto vargjet e poezise sime dhe te njejtat i vendosni ne firmen tuaj
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 7 Oct 2011 - 9:43
FALMA MËKATIN

Botën tënde
E gjejë në sytë e mi

Falma mëkatin
Në ëmbëlsinë e buzëve të mija
Ato të ëmbëlsojnë
Dy shpirtra
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 7 Oct 2011 - 12:16
zoti Xheladin sa here shkrun aq ma te bukura jan dhe kjo e funit asht hata urime


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 7 Oct 2011 - 13:10
Selda shkruajti:zoti Xheladin sa here shkrun aq ma te bukura jan dhe kjo e funit asht hata urime

E nderuara dhe shume e respektuara z. Selda ne vazdimsi do ta postoj e gjithe librin tim te pare te titulluar PSE TRENDAFILAT CELIN
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 7 Oct 2011 - 13:29
do jet kenaqesi ta lexoj at liber te gjithe zoti Xheladin


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 7 Oct 2011 - 14:11
Selda shkruajti:do jet kenaqesi ta lexoj at liber te gjithe zoti Xheladin

Nga respekti qe per ty kam e nderuara z. Selda ta kushtova kete akrosik

TRËNDAFILI I PARË
(Akrostik)

Sytë nga malli që për ty kam mu verbuan
E tani rënkoj e qaj në heshtje hiç pa lot
Lumi mollëzave s’zbret më se liqenet u thanë
Do të takohemi një ditë tek shtegu i vjetër – e di
Ashtu i verbër do të të njoh sipas aromës që ke
.......................se trëndafili i parë më ishe dhe je.

07. 10. 2011.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 7 Oct 2011 - 14:36
shume i nerum Xheladin shume faleminers per poezine une e mora dhe evuna tek firma jeme .......rrespektin tem Selda


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 10 Oct 2011 - 8:58
ZEMRA IME

Zemra ime
Ka qenë e dehur
Ka dashuruar
Është penduar
Ka dhënë
Dhe ka marr dashuri
Ka qenë e lumtur
Dhe ka humbur
Ka lënë
Dhe ka qenë e lënë
e lënë e lënë e lënë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 10 Oct 2011 - 9:04
XHeladin Hamza shkruajti:ZEMRA IME

Zemra ime
Ka qenë e dehur
Ka dashuruar
Është penduar
Ka dhënë
Dhe ka marr dashuri
Ka qenë e lumtur
Dhe ka humbur
Ka lënë
Dhe ka qenë e lënë
e lënë e lënë e lënë

Zoti Xheladin mirmengjes dhe jave te mare ...gjithmone i mrekullueshem me poezit e tua nuk kam fjale te te tham se sa te bukura jan urime


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 10 Oct 2011 - 9:08
Selda shkruajti:
XHeladin Hamza shkruajti:ZEMRA IME

Zemra ime
Ka qenë e dehur
Ka dashuruar
Është penduar
Ka dhënë
Dhe ka marr dashuri
Ka qenë e lumtur
Dhe ka humbur
Ka lënë
Dhe ka qenë e lënë
e lënë e lënë e lënë

Zoti Xheladin mirmengjes dhe jave te mare ...gjithmone i mrekullueshem me poezit e tua nuk kam fjale te te tham se sa te bukura jan urime

Shume e nderuara dhe e respektuara z. Selda, perzemersisht te falenderoj per keto fjale kaq te bukura dhe miradije. Uroj te keni nje jave te bukur dhe perplote dashuri ne mesin ku jeton dhe vepron.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 11 Oct 2011 - 9:32
AJSHE

Sikur të isha pika
E lotit tënd
Në çdo kohë
Isha rrokullisur

Faqja e jote është
Ylber i kësaj bote
Qiell i bukurisë
O lot i dashurisë
Që m’i lagë buzët e thara

Ajshe!
avatar
Tollumbace
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1707
<b>Hobi</b> Hobi : Lufto per Veten,,ec perpara kurr mos u ndal ,forcen e shpirtit askujt mos ja fal ..Ec vazhdo drejtimin tend ,nese pengohesh diku cohu perseri ne kembe ,askujt meshire mos i kerko nese dikush te lendon per te mos u mundo ,lufto per jeten eshte shume e bukur kurr mos e vrit mendjen se do ngelesh e humbur ..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ku te dua un
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/10/2011
http://www.klealove.com

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 11 Oct 2011 - 11:20
KU IKEN VITET E MIA

Kohen ne ikje
Me renkim te shpirtit
E shikoj si ik
Dhe e qaj me lot ne sy...

Koha pameshirshem
Shkel mbi vitet e mia
Ne ujevaren ku takohen
Lindja dhe vdekja...

Mes brigjeve
Ne luginen e vdekjes
Mbi krah te bardha
Engjejt jeten time bartin...

Dielli i zbehte
Muzgun e nates puth!

Ne heshtje shikoj
Bukurine e lindjes se henes
Ne nuserine e saj
Njoha veten time...

Me dritherimen e zerit
Shpirtin tim te tretur pyes
Pse floket me jane zbardhe?
Ku iken vitet e mia?

Shkruan: Xheladin Hamza


grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr
avatar
Tollumbace
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1707
<b>Hobi</b> Hobi : Lufto per Veten,,ec perpara kurr mos u ndal ,forcen e shpirtit askujt mos ja fal ..Ec vazhdo drejtimin tend ,nese pengohesh diku cohu perseri ne kembe ,askujt meshire mos i kerko nese dikush te lendon per te mos u mundo ,lufto per jeten eshte shume e bukur kurr mos e vrit mendjen se do ngelesh e humbur ..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ku te dua un
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/10/2011
http://www.klealove.com

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 11 Oct 2011 - 11:21
PELLUMBA TE BARDHe

Atehere kur do ta gjeje
Veten time te humbur
Ne kopshtin mes trendafilave
Te bardhe e te kuq

Do te te kerkoj
Ndoshta do te gjeje
Edhe ty te humbur
Ne te njejtin kopsht

Kurre me nuk do te shkruaj
Kenge per ty
Vetem do ti shtrengoje forte
Qerpiket e syve te mi te verber

E nga gjoksi im
Do te fluturojne
Pellumba te bardhe
Si shpirti im...

Shkruan: Xheladin Hamza


grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr
avatar
Tollumbace
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1707
<b>Hobi</b> Hobi : Lufto per Veten,,ec perpara kurr mos u ndal ,forcen e shpirtit askujt mos ja fal ..Ec vazhdo drejtimin tend ,nese pengohesh diku cohu perseri ne kembe ,askujt meshire mos i kerko nese dikush te lendon per te mos u mundo ,lufto per jeten eshte shume e bukur kurr mos e vrit mendjen se do ngelesh e humbur ..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ku te dua un
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/10/2011
http://www.klealove.com

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 11 Oct 2011 - 11:21
HESHTJA NA MBYTE

Ndjenjat tona flene
Mbi endrrat e trendafilave
Te kuqe e te kalterte

Vetem ne endrrat
Jeta eshte e bukur
E endrrat na mashtrojne
Shume lehte...

Kunder hajnise
Te flasim s'guxojme
Gjuhen na kepusin
Te bertasim s'guxojme
Gabzherrin na nxjerrin...

Shpirti na eshte bere
Pus i boshatisur
E heshtja na mbyte...

Shkruan: Xheladin Hamza


grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr grrrr
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 11 Oct 2011 - 11:31
I nderuari dhe i respektuari z. Kitty, faleminderit qe i postove keto poezi te mija. Uroj te kalosh çaste të bukura në mesin e më të dashurve qëi ke dhe të të përcjellë nje dite e bukur dhe e mbarre.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 12 Oct 2011 - 8:40
Message reputation : 100% (1 vote)
DO TË ISHA

Do të isha shtrati
Në të cilin flenë
Dhe jastëku
Në të cilin zgjohesh,
Ylli të cilin e ëndërron
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 12 Oct 2011 - 8:40
MËKATARE

Nëse ndonjëherë
Do të takohemi përsëri
Mëkatet e tua
Nuk do t’i fali
Kurrë

Je mëkatare
E madhe
Mëkati yt
Është sa qielli
E i rëndë sa
Toka
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 12 Oct 2011 - 9:42
NeNeS SIME

Ne endrren e nates qe iku pa kthim
Ti nena ime, mendimet mi perkedhele
I bere te mendafshte
Si flladi i veres ne mbremje...

Kujtimet per Ty
Zbriten qerpikeve te mi
Te lare me lot

Mbi varrin tend u perkula
E hapa porten e zemres se djegur
Ajo u gjunjezua totalisht

Elhamin zeshem ta kendova
Shpirti me dridhej si ne ankth
E fjala me mbeti ne fytin e thare...

Mbi mollezat e faqeve
M'u rrokullisen lot dhembjeje
Rane mbi varrin tend
Me lule mbuluar
Ku ti rehatshem fle, nena ime!

Xheladin Hamza

Zoti Xheladin kjo asht mrekulli qe ke shkru


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 12 Oct 2011 - 9:46
SHITA SHPIRTIN TIM

Ne tregun e zi te satanes
Ku cdo gje shitej e blehej
Shita shpirtin tim te paster
Per disa buzeqeshje mashtruese
Nga demonet me maska njerezish

Nga marrezirat e djajeve
Fshihem nga djajte
Me shprese se do te gjeje
Strehim ne syte e diellit
Qe patjeter do te lind nje dite...

shkruar nga Xheladin Hamza


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 12 Oct 2011 - 9:49
UDHeTAR I AMSHIMIT

Jeta fiket...
E ndrydhur mes endrrave te prishura
Aty ku lindja vdekjen duar hapur pret

Here here e kendshme
Here genjeshtare e here mashtruese
Vetem vdekja eshte e prekshme

Frike e pa frike
Do t'takohemi sy me sy
S'do te peshtyjme nje njeri tjetrin
Do te perqafohemi me afsh e dashuri

Butesisht si femije do ta kapi per dore
Allahut ne sexhde i bij para tij
Dhe nuk qohem me kurre
Se jam udhetar i amshimit...

shkruan Xheladin Hamza


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 14 Oct 2011 - 10:30
E nderuara z. Selda, falemiderit qe i postove keto poezit e mija. Qofsh e nderuara perhere.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 14 Oct 2011 - 10:32
Message reputation : 100% (1 vote)
ËSHTË E VËRTETË

Zemra më vuan
Akoma për ty
Në gjumë gjëmojë porsi
Fëmija i vogël
I cili ka mbetur jetim

A thua
Nëpër damarët e trupit
E ndien ulërimën e zemrës sime

Të kam dashur
Është e vërtetë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 14 Oct 2011 - 14:06
Message reputation : 100% (1 vote)
ME LOT NË SY

Me lot në sy
Më shikon
Sikur dëshiron
Të më tregosh
Se ato
Për mua janë

Të kuptojë
Nga fytyra jote engjëllore
Se vërtetë
Kisha pasur
Dëshirë
Që lotët
Nga faqet e tua
Të i fshijë
Me buzët
E mija
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 14 Oct 2011 - 14:07
Message reputation : 100% (1 vote)
KALLIRI I NJOM

Ti i ngjanë kallirit të grurit
Të njomë kokëlartë
Qiellin shikon
Duke pritur lotët e tij
Ngrohtësinë e diellit
Jetën tënde ta ushqejë
Kur pasohesh
Var kokën
Tokën amë shikon
Atëherë do të tregosh
Pjekurinë e shpirtit
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 17 Oct 2011 - 13:17
Message reputation : 100% (1 vote)
ANIJA

Fjala në fyt më është ngulfatur
Fytyra ngjyrë limoni ka marr
Këmbët trupin nuk e mbajnë
Zemrën e kam të hapur
Duart të drejtuara kah ti
Presë përqafimin tënd të fundit

Kujtimet kalojnë njëri pas tjetrit
Mendja më është turbulluar
Shpirti flakë digjet
Vuajtja për ty e rëndon
Edhe më shumë

E shoh anijen e cila fundoset
Në fund të detit
Tok
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 17 Oct 2011 - 13:20
Message reputation : 100% (1 vote)
TË ZGJODHA TY

Në mesin e yjeve të gjithësisë
Më e shndritshme ishe

Të zgjodha që të ma ndriçosh
Rrugën e jetës sime

Nuk dua të jem
Udhëtar i rrugës së territ

Ti je xhevahir i cili
Ndriçon shpirtin tim

Jetës bukuri i jep
Për të cilën vlen të jetohet
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 17 Oct 2011 - 13:21
Message reputation : 100% (1 vote)
KAM NJË EMËR BUKURI

Nëse në zgjimin e agut
Në buzë tua të njoma
Pëshpëritet emri im
Ne do të përndritemi

Sikur drita terrin e natës dëbon
Pastaj këmbëzbathur ditën parakalon
Me mua në parzme dhe në kujtesë kudo

Kudo do të jesh në mbrojtjen time
Nga të ligat e të ligave
Dhe kam një emër bukuri
Të ruajtur vetëm për ty në dryrët plotë

Dhe frikë kam
Se po e vodhën
Do na ndajnë dysh
Si qiellin në natën e bekuar
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 18 Oct 2011 - 12:53
Message reputation : 100% (1 vote)
TË PRES

Të pres në errësirën
E kësaj dite
Të pres
Të ma kthesh
Shkëlqimin e dritës
Ku humba
Ti drejton me mua
Ti ndjenjat mi zotëron
Prandaj
Ma jep një zë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 18 Oct 2011 - 12:54
Message reputation : 100% (1 vote)
TY TË GJITHA TI FALA

Ty zemrën ta fala
Ty shpirtin ta fala
Ty jetën ta fala
Ty të gjitha ti fala
Sa që edhe unë
U treta në ty
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 18 Oct 2011 - 12:56
Message reputation : 100% (1 vote)
EMRI NË LUM

Mos ma shkruaj emrin
Në ujin e lumit që rrjedhë
Nëpër qytetin tënd
Se së bashku me te
Largohem edhe unë
Do të shkoj diku në det

Do të më kërkosh
Nëpër brigjet e tij
Mos vallë kam humbur

Dhe tek sa ti derdh lot
Në lum të pikojnë
Ata do të më vijnë

Ty duke të të ruajtur
Në secilën botë
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 18 Oct 2011 - 13:08
Shum te bukur a kto poezi ....te lumt


O Zoti im!!
Jetën e kam dhurat nga Ti...
e askush nuk ma merr veq Teje..
Dua ta jetoj në mënyren më të mirë,
dhe të bukur, Ashtu siq ma fale TI!


Kurrë mos i thuaj 1 sekret dikujt që sa po të tha 1 sekret të DIKUJT TJETER !!.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 18 Oct 2011 - 13:56
Kemi nderin qe jeni pjese e ketij forumi e ndani frymezimet tuaja te mrekulleshme me ne...i lexoj me kenaqesi dhe ju uroj suksese te metejshme e zoti ju dhente shendene qe te krijoni e me shume poezi e ti ndani me ne...nje reputacion esht shume pak per te treguar vleren tuaj por si shenje falenderimi e respekti ndaj jush besoj e pranoni..
Respekte per ju i nderuar Xheladin..


POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 21 Oct 2011 - 8:50
Essi shkruajti:Shum te bukur a kto poezi ....te lumt

Falemeniderit z. Essi per kete lavdate. Nderimet e mija per Ju.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 21 Oct 2011 - 8:55
Anna shkruajti:Kemi nderin qe jeni pjese e ketij forumi e ndani frymezimet tuaja te mrekulleshme me ne...i lexoj me kenaqesi dhe ju uroj suksese te metejshme e zoti ju dhente shendene qe te krijoni e me shume poezi e ti ndani me ne...nje reputacion esht shume pak per te treguar vleren tuaj por si shenje falenderimi e respekti ndaj jush besoj e pranoni..
Respekte per ju i nderuar Xheladin..

E nderuara dhe shumë e respektuara z. Anna, edhe unë kam nderin që jam në këtë forum, në mesin tuaj ulur në një sofër të bukur këmbkryq s'bashku me të gjithë Ju ku servohet shpirti dhe zemra për të gjithë forumistët. Është kënaqësi dhe ndjenjë emocionale të gjendesh në një shoqëri kaq të bukur. Me kënaqësi edhe jam tretë dhe jam bërë pjesë e juaja. Uroj të kalojmë çaste sa më të bukura dhe të këndshme gjatë shoqërimit tonë.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 21 Oct 2011 - 8:58
PËR TY

Me rreze të hënës
Nëpër pore të trupit
Më hyre në brendinë
E zemrës e të shpirtit tim
Aty u vendose aty qëndrove
Gjersa ty dyja i dogje
E i shkatërrove

Pastaj,
Nga zemra dhe shpirti
Me shpejtësi të vetëtimës dole
Krijove rrëmujë dhe ushtimë
Në formë bubullimës së paparë
Frikën nga ti në palcë e shijova
Të luta me lot në sy
Që të kthehesh përsëri
Të jemi të lumtur unë e ti

U vendose mbi supe të engjëjve
U trete në mesin e yjeve të gjithësisë
E mua më le të vuaj për ty në vetmi
Sponsored content

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi